| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Pozytywne orzeczenie sądu w tej sprawie, zaopatrzone w klauzulę wykonalności stanowi postawę do wystąpienia do komornika o rozpoczęcie egzekucji. Zagadnienie prowadzenia egzekucji jest niezwykle szerokie, zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym. Istnieje wiele sytuacji, w których pierwotny schemat wierzyciel – dług – dłużnik ulega modyfikacjom.

Możliwa jest sytuacji, w której uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy, a przed wydaniem tytułu przejdą na inną osobę. Sąd może wówczas nadać klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Mamy tu do czynienia z klasyczną zmianą podmiotową – zmianą osoby dłużnika.

Przeczytaj również Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela

Jeżeli orzeczenie zaopatrzone w klauzulę wykonalności zostało wydane przeciwko przedsiębiorcy X, który zmarł, wierzyciel może żądać zmiany podmiotu zobowiązanego do świadczenia (na spadkobierców).

W razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową. Mamy tu do czynienia z egzekucją złożoną, która może być rozszerzona zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym.  Przykładowo egzekucja prowadzona przeciwko wspólnikom spółki.

W sytuacji, w której następca ponosi odpowiedzialność tylko z określonych przedmiotów albo do wysokości ich wartości, należy w klauzuli wykonalności zastrzec mu prawo powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczoną odpowiedzialność, o ile prawo to nie jest zastrzeżone już w tytule egzekucyjnym. Jest to z kolei przykład ograniczenia zakresu odpowiedzialności.

Ograniczenie zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy pozostającego w związku małżeńskim tylko do składników przedsiębiorstwa, jeżeli dług powstał w związku z jego prowadzeniem.

Polecamy serwis Odszkodowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK