| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy egzekucji świadczeń niepieniężnych i dokonywaniu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych. W tym wypadku wszczęcie egzekucji uzależnione jest od uiszczenia opłaty przez wierzyciela. Komornik nie przystąpi więc do wykonywania swoich czynności, jeżeli wierzyciel, w terminie 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty nie dokona jej. Brak opłaty powoduje zwrot wniosku lub odmowę dokonania czynności.

Za wprowadzenie wierzyciela w posiadanie majątku komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a w razie podjęcia egzekucji na skutek dalszych naruszeń posiadania, opłatę zwiększa się każdorazowo o 100%. 

Przedsiębiorca prowadzący biuro projektowe został pozbawiony ważnych map. Za przywrócenie posiadania ich komornik pobierze opłatę w wysokości 825 zł (przy przyjęciu 3 300 zł jako przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). 

Komornik pobiera także opłaty za opieczętowanie lub zdjęcie pieczęci. Jeżeli odbywa się to bez równoczesnego spisu, pobiera się opłatę stałą w wysokości 4% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego od każdego opieczętowanego pomieszczenia.

Opisane powyżej opłaty za poszczególne czynności nie są oczywiście wszystkimi. Wysokość opłat za inne czynności jest określona w ustawie o komornikach oraz w rozporządzeniu ministerialnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK