Trzeciej licytacji nie ma, zaś ruchomości, które nie zostały sprzedana, są zwalniane spod zajęcia, a egzekucja z nich jest umarzana.
Sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia. Wyjątkowo dokonanie sprzedaży dopuszczalne jest bezpośrednio po zajęciu, jeżeli zajęte ruchomości ulegają łatwo zepsuciu albo sprawowanie nad nimi dozoru lub ich przechowywanie powodowałoby nadmierne koszty lub gdy zajęto inwentarz żywy, a dłużnik odmówił zgody na przyjęcie go pod dozór.
reklama
reklama
Inne ruchomości, aniżeli wyżej wymienione, komornik może sprzedać z wolnej ręki, gdy dłużnik wyraził na to zgodę i określił minimalną cenę zbycia. Sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po czternastu dniach od dnia oszacowania, a może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy wierzyciel wyraził na powyższe zgodę.
Zobacz serwis: Windykacja
Licytacja
Zajęte ruchomości komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania na drugiej licytacji wynosi połowę wartości szacunkowej, zaś sprzedaż poniżej tej kwoty jest niedopuszczalne.
O terminie i miejscu licytacji komornik zawiadamia dłużnika najpóźniej na trzy dni przed dniem licytacji.
Przybicie
Jeżeli znajdą się chętni do nabycia wystawionych na licytacji ruchomości, komornik udzieli przybicia osobie ofiarującej najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień nikt nie zaofiarował wyższej ceny. Z chwilą przybicia następuje sprzedaż ruchomości na rzecz nabywcy.
Osoba nabywająca ruchomość zobowiązana jest zapłacić cenę, którą wskazała w trakcie licytacji natychmiast po udzieleniu przybicia. Jeżeli jednak cena przewyższa pięćset złotych, obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast jednej piątej ceny, nie mniej jednak niż pięćset złotych, przy czym reszta powinna być uiszczona do godziny dwunastej dnia następnego.
Ustanie skutków przybicia
Brak zapłaty ceny w przypisanym terminie powoduje ustanie skutków przybicia, zaś komornik wyznacza ponowną licytację. Od nabywcy, który nie dopełnił obowiązku zapłaty ceny lub jej części w terminie przepisanym, komornik ściągnie sumę odpowiadającą jednej dziesiątej części sumy nabycia, na którą będzie zaliczona kwota przez nabywcę wpłacona.