REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Małgorzata Kryda
wierzytelność, nieruchomość, hipoteka
wierzytelność, nieruchomość, hipoteka

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Hipoteka pozwala wierzycielowi na dochodzenie zaspokojenia jego wierzytelności z nieruchomości, bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Zabezpiecza wierzytelność pieniężną, przy czym kwota tej wierzytelności musi być dokładnie oznaczona.  Sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie co zabezpieczona wierzytelność, jeżeli strony w umowie ustanawiającej hipotekę nie postanowiły inaczej (art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

REKLAMA

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Umowa hipoteki

Najczęstszym sposobem ustanowienia hipoteki jest umowa. Stronami takiego porozumienia jest wierzyciel i dłużnik będący właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona hipoteką. Nie ma możliwości, by hipoteka powstała wskutek jednostronnej czynności prawnej. Osoba obciążająca nieruchomość hipoteką, powinna sporządzić odpowiednie oświadczenie w formie aktu notarialnego (art. 245 § 2 kc.). Niespełnienie tego wymogu pociągnie za sobą nieważność ustanowienia hipoteki. W praktyce akt notarialny zawiera także oświadczenie woli wierzyciela, choć nie jest to konieczne.

Wyjątkiem jest czynność ustanowienia hipoteki na rzecz banku, do której wystarczająca jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 500 pytań o VAT

Wpis do księgi wieczystej

Drugim warunkiem niezbędnym do skutecznego obciążenia nieruchomości hipoteką, jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej (art. 67 ustawa o księgach wieczystych i hipotece). Za chwilę dokonania wpisu, a tym samym powstania hipoteki, będzie uznany moment (dzień, godzina, minuta) złożenia wniosku o wpis. Jest to bardzo istotne, ponieważ o pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu (art. 12 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Oznacza to, że wierzyciele hipotek znajdujących się na dalszych miejscach, ponoszą ryzyko, że nie uzyskają zaspokojenia, co stanie się w przypadku, gdy na przykład wierzytelność pierwszego wierzyciela przewyższy wartość nieruchomości.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Do wpisu hipoteki wystarcza dokument obejmujący oświadczenie właściciela o ustanowieniu tego prawa (art. 32 ustawy o księgach wieczystych i hipotece) – zgoda wierzyciela nie jest wymagana.

Ważne! Sąd, rozpoznając wniosek, nie sprawdza zasadności ustanowienia hipoteki, a jedynie bada treść wniosku, dołączone do niej dokumenty i treść księgi wieczystej.

Pan Jan potrzebował pieniędzy i zawarł umowę pożyczki. Pożyczkodawca zażądał ustanowienia hipoteki jako zabezpieczenia swojej wierzytelności. Pan Jan obciążył więc swój dom hipoteką, ale pożyczkodawca nie wypłacił mu umówionej sumy. Fakt ten nie będzie miał dla sądu znaczenia. Istnienie hipoteki jest bowiem niezależne od ważności i należytego wykonania zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki.

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Ważne! Składając wniosek należy opłacić tzw. wpis. Szczegóły dotyczące sposobu liczenia kwoty wpisu uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA