REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Monika Pązik
Przewłaszczenie, zabezpieczenie wierzytelności / Fot. Fotolia
Przewłaszczenie, zabezpieczenie wierzytelności / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości?

REKLAMA

Umowa przewłaszczenia stanowi formę zabezpieczenia roszczeń przysługujących wierzycielowi w przypadku niewypłacalności dłużnika. Wskazana umowa należy do tzw. umów nienazwanych co oznacza, że jej struktura zależy wyłącznie od decyzji stron w tym zakresie. Przewłaszczenie jest najczęściej stosowane przez banki w celu zabezpieczenia ich wierzytelności. Co do zasady umowa przewłaszczenia nie została uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, jednakże w takiej sytuacji można powoływać się na regulacje zawarte w prawie bankowym. Zgodnie z art. 101 tej ustawy można dokonać czasowego przeniesienia wierzytelności na bank bądź osobę trzecią celem zabezpieczenia roszczeń wierzyciela do czasu spłaty zadłużenia wraz z odsetkami i prowizją. Dotyczy to również prawa własności rzeczy ruchomych i papierów wartościowych. Oznacza to, że zabezpieczenie będzie mogło dotyczyć każdej rzeczy ruchomej a jej wartość  będzie zbliżona do wysokości zabezpieczonej wierzytelności.

REKLAMA

Przewłaszczenie na zabezpieczenie ma charakter czasowy, wobec czego wraz ze spłatą zadłużenia, należnymi odsetkami i prowizją, dłużnikowi będzie przysługiwało roszczenie o wydanie przewłaszczonej rzeczy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Postanowienia umowne

W związku ze skromnym zakresem regulacji prawnych odnoszących się do przewłaszczenia, strony mają większą swobodę w zakresie kształtowania stosunku umownego. W takiej sytuacji strony mogą lepiej dopasować treść do okoliczności sprawy. Należy jednak pamiętać, że główną funkcją umowy jest przeniesienie powiernicze, w związku z czym wierzyciel (bank, osoba trzecia) nie może swobodnie rozporządzać rzeczą, w szczególności zbywać jej. Umowa przewłaszczenia powinna co do zasady zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. określenie rodzaju wierzytelności,
  2. opis przedmiotu zabezpieczenia, podlegającego przewłaszczeniu na wierzyciela,
  3. warunek, którego ziszczenie spowoduje, że własność zabezpieczonego mienia wróci do dłużnika,
  4. dodatkowo w umowie można zastrzec prawa i obowiązki stron w odniesieniu do przedmiotu przewłaszczenia.

Umowa przewłaszczenia nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi skromnymi regulacjami przedmiotem przewłaszczenia mogą być rzeczy ruchome oraz papiery wartościowe. Czy można jednak zawrzeć umowę przewłaszczenia nieruchomości? Z istoty przewłaszczenia wynika, że musi zostać spełniony warunek, aby umowa doszła do skutku, a w odniesieniu do nieruchomości zastrzeżenie warunku bądź terminu jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 157 k.c. nie można przenieść własności nieruchomości pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. W takim przypadku umowa będzie nieważna. Jeżeli jednak umowa taka została zawarta wymagane jest dodatkowe porozumienie stron, które będzie obejmowało bezwarunkową zgodę na przeniesienie własności (w tym wypadku przewłaszczenie). Można zatem uznać, że pomimo istniejących rozbieżności w regulacjach prawnych możliwe będzie przewłaszczenie nieruchomości.

Forma umowy przewłaszczenia

Skoro umowa przewłaszczenia należy do grupy umów nienazwanych, czyli takich, które pozwalają na swobodę kształtowania stosunku umownego – forma umowy może być dowolnie konstruowana przez strony. Dowolność w zakresie przewłaszczenia będzie miała zastosowania w odniesieniu do ruchomości i papierów wartościowych. Natomiast w przypadku nieruchomości ustawodawca stawia wymóg formy aktu notarialnego - zgodnie z art. 158 k.c. Niezachowanie tej formy będzie powodowało nieważność umowy przewłaszczenia. Ze względu na czasowy charakter umowy, do momentu wypełnienia obowiązków przez dłużnika nie dokonuje się zmian wpisów w ewidencji oraz rejestrach, w których zarejestrowany jest przedmiot przewłaszczenia. Możliwe jest jednak dopisanie przyjmującego mienie jako właściciela, jeżeli okres trwania zabezpieczenia roszczenia jest znaczny.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA