| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego na wniosek następuje m.in., gdy:

  • Żąda tego wierzyciel;
  • Tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności (prawomocnym orzeczeniem sądowym);
  • Egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji;
  • Jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego (np. egzekucję skierowano do majątku osobistego małżonka dłużnika, który to małżonek odpowiada tylko z majątku wspólnego)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.09.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W wyniku zajęcia wynagrodzenia okazało się, że dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wolnej od potrąceń (pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie), natomiast dwie licytacje samochodu osobowego okazały się bezskuteczne (z powodu braku potencjalnych nabywców). W związku z tym komornik w dniu 20.11.2008r. wysłuchał wierzyciela przed umorzeniem postępowania z powodu bezskuteczności. Z uwag na faktu, iż wierzyciel nie złożył żadnych nowych wniosków (zwłaszcza wskazujących majątek dłużnika, z którego można byłoby prowadzić egzekucję) w dniu 09.12.2008r. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nie jest zajęty i dłużnik może nim swobodnie dysponować (np. może go sprzedać). Wynagrodzenie dłużnika nie jest zajęte i może on nim swobodnie dysponować. Komornik powinien poinformować zakład pracy dłużnika o umorzeniu postępowania i wycofać wezwanie do dokonywania potrąceń. W przypadku, gdy wierzyciel w przyszłości uzyska informację, iż dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wyższej od najniższego miesięcznego wynagrodzenia może złożyć ponownie wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia dłużnika. Ponadto wierzyciel w każdej chwili (także bezpośrednio po umorzeniu egzekucji) może ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie jej z wymienionego pojazdu.

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi Z.. W toku egzekucji okazało się, że pod adresem wskazanym przez wierzyciela zamieszkuje osoba o danych osobowych: Jan Z., ale posiada inny numer PESEL niż dłużnik wskazany w tytule wykonawczym. Jan Z. niebędący dłużnikiem w niniejszej sprawie sprzeciwił się prowadzeniu egzekucji. W związku z tym komornik obowiązany był umorzyć postępowanie egzekucyjne wobec Jana Z., który posiada inny numer PESEL niż właściwy dłużnik.

1. Sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne (z wyżej wymienionych przyczyn) w następstwie rozpoznania skargi na czynności komornika.
2. W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się (np. alimentów) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji, co do tych świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli spełni następujące warunki: a) uiści wszystkie zaległe świadczenia, b) złoży do sądowego depozytu kwotę odpowiadającą sumie świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy, c) umocuje komornika do podjęcia kwoty złożonej w depozycie.
3. Przy egzekucji należności alimentacyjnych niedopuszczalne jest umorzenie postępowania z mocy prawa (m.in. na skutek bezczynności wierzyciela) i z powodu bezskuteczności egzekucji.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 15.11.2017

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK