| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego na wniosek następuje m.in., gdy:

  • Żąda tego wierzyciel;
  • Tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności (prawomocnym orzeczeniem sądowym);
  • Egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji;
  • Jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego (np. egzekucję skierowano do majątku osobistego małżonka dłużnika, który to małżonek odpowiada tylko z majątku wspólnego)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.09.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W wyniku zajęcia wynagrodzenia okazało się, że dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wolnej od potrąceń (pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie), natomiast dwie licytacje samochodu osobowego okazały się bezskuteczne (z powodu braku potencjalnych nabywców). W związku z tym komornik w dniu 20.11.2008r. wysłuchał wierzyciela przed umorzeniem postępowania z powodu bezskuteczności. Z uwag na faktu, iż wierzyciel nie złożył żadnych nowych wniosków (zwłaszcza wskazujących majątek dłużnika, z którego można byłoby prowadzić egzekucję) w dniu 09.12.2008r. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nie jest zajęty i dłużnik może nim swobodnie dysponować (np. może go sprzedać). Wynagrodzenie dłużnika nie jest zajęte i może on nim swobodnie dysponować. Komornik powinien poinformować zakład pracy dłużnika o umorzeniu postępowania i wycofać wezwanie do dokonywania potrąceń. W przypadku, gdy wierzyciel w przyszłości uzyska informację, iż dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wyższej od najniższego miesięcznego wynagrodzenia może złożyć ponownie wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia dłużnika. Ponadto wierzyciel w każdej chwili (także bezpośrednio po umorzeniu egzekucji) może ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie jej z wymienionego pojazdu.

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi Z.. W toku egzekucji okazało się, że pod adresem wskazanym przez wierzyciela zamieszkuje osoba o danych osobowych: Jan Z., ale posiada inny numer PESEL niż dłużnik wskazany w tytule wykonawczym. Jan Z. niebędący dłużnikiem w niniejszej sprawie sprzeciwił się prowadzeniu egzekucji. W związku z tym komornik obowiązany był umorzyć postępowanie egzekucyjne wobec Jana Z., który posiada inny numer PESEL niż właściwy dłużnik.

1. Sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne (z wyżej wymienionych przyczyn) w następstwie rozpoznania skargi na czynności komornika.
2. W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się (np. alimentów) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji, co do tych świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli spełni następujące warunki: a) uiści wszystkie zaległe świadczenia, b) złoży do sądowego depozytu kwotę odpowiadającą sumie świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy, c) umocuje komornika do podjęcia kwoty złożonej w depozycie.
3. Przy egzekucji należności alimentacyjnych niedopuszczalne jest umorzenie postępowania z mocy prawa (m.in. na skutek bezczynności wierzyciela) i z powodu bezskuteczności egzekucji.

reklama

Aktualizacja: 11.09.2014

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »