REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.
ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Ze zbiegiem mamy do czynienia w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych. W przypadku, gdy jeden organ egzekucyjny do danej rzeczy skierował egzekucję świadczeń pieniężnych, a drugi egzekucję świadczeń niepieniężnych nie mamy do czynienia ze zbiegiem egzekucji.

REKLAMA

Zbieg egzekucji sądowych następuje w przypadku, gdy kilku różnych komorników (minimum dwóch) skierowało egzekucję sądową do tego samej rzeczy (lub prawa) dłużnika. Tak wiec nie możemy mówić o zbiegu egzekucji w sytuacji, gdy ten sam komornik dokonał nowego zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, wierzytelności lub nieruchomości (uprzednio już przez siebie zajętych w sprawie innego wierzyciela).

Zobacz: Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

REKLAMA

Nie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych. Egzekucję należności kilku wierzycieli może prowadzić tylko jeden organ egzekucyjny. Dlatego też przepisy przewidują eliminację zbiegu egzekucji przez przejecie zbiegających się egzekucji do dalszego prowadzenia przez jeden organ egzekucyjny. Przejecie takie następuje na mocy ustawy lub na mocy orzeczenia sądu.

Z zasady rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej następuje na mocy orzeczenia sądu, w okręgu, którego wszczęto egzekucję. Sąd decyduje, który organ – sądowy czy administracyjny – ma dalej prowadzić egzekucję w trybie właściwym dla danego organu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeden z wyjątków od powyższej zasady (tj.rozstrzygania takiego zbiegu przez sąd) jest sytuacja, gdy wystąpią dalsze zbiegi do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. W takiej sytuacji nie ma potrzeby by sąd rozstrzygał zbieg, gdyż łączne prowadzenie przejmuje organ wyznaczony przy pierwszym zbiegu.

Zobacz: Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

REKLAMA

Rozstrzygniecie zbiegu egzekucji sądowych następuje z mocy ustawy. Zbiegające się egzekucje przejmuje komornik właściwy według przepisów kodeksu postępowania cywilnego. W przypadku, gdy żaden nie jest właściwy według tych przepisów komornik, który później wszczął egzekucje przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję.

Który z komorników jest właściwy według przepisów kpc rozstrzygane jest w odniesieniu do konkretnego sposobu egzekucji (przepisy przewidują, który komornik jest właściwy dla danego sposobu egzekucji, np. w przypadku egzekucji z wynagrodzenia właściwym jest komornik działający przy sądzie w okręgu, którego dłużnik zamieszkuje).

W toku postępowania możliwy jest zbieg egzekucji i zbieg zabezpieczenia, który może polegać na:

  • zbiegu egzekucji sądowej z zabezpieczeniem administracyjnym
  • zbiegu egzekucji administracyjnej z zabezpieczeniem sądowym
  • zbiegu zabezpieczenia sądowego z zabezpieczeniem administracyjnym
  • zbiegu egzekucji sądowej z zabezpieczeniem sądowym
  • zbiegu zabezpieczeń sądowych

Zbiegu egzekucji sądowej z zabezpieczeniem administracyjnym

W tym przypadku nie znajdują zastosowania przepisy mówiące o rozstrzyganiu przez sąd zbiegu egzekucji. Oznacza to, że żaden z organów egzekucyjnych nie wstrzymuje swoich czynności i nie przekazuje akt sądowi celem rozstrzygnięcia zbiegu.

Każdy z tych organów działa niezależnie od siebie. Zajęcie danej rzeczy lub prawa w ramach zabezpieczenia nie jest przeszkoda do ich zajęcia i ewentualnej sprzedaży w ramach egzekucji. Należności zabezpieczone w postępowaniu zabezpieczającym uczestniczą w takim wypadku w podziale sumy uzyskanej w egzekucji.

Wyjątkiem od powyższej reguły jest fakt, kiedy w egzekucji lub zabezpieczeniu zajęte zostaną ruchomości ulegające szybkiemu zepsuciu (np. artykuły spożywcze o krótkim terminie przydatności do spożycia). W takiej sytuacji wyjątkowo omawiany zbieg egzekucji i zabezpieczenia jest rozstrzygany przez sąd rejonowy.

Zobacz: Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Zbiegu zabezpieczenia sądowego z zabezpieczeniem administracyjnym

W tym przypadku także nie znajdują zastosowania przepisy mówiące o rozstrzyganiu przez sąd zbiegu egzekucji. Oznacza to, że żaden z organów egzekucyjnych także nie wstrzymuje swoich czynności i nie przekazuje akt sądowi celem rozstrzygnięcia zbiegu. Każdy z tych organów działa niezależnie od siebie. Podobnie jak wyżej wyjątkiem od tej reguły jest fakt zajęcia rzeczy ulegających szybkiemu zepsuciu. W takiej sytuacji także wyjątkowo zbieg ten rozstrzyga sąd rejonowy.

Zbiegu egzekucji sądowej z zabezpieczeniem sądowym

Przepisy prawa nie regulują tego typu zbiegów. Oznacza to, że zajęcie danej rzeczy lub prawa w ramach zabezpieczenia nie jest przeszkoda do ich zajęcia i ewentualnej sprzedaży w ramach egzekucji. Tak, więc w przypadku zbiegu egzekucji i zabezpieczenia sądowego lub zbiegu zabezpieczeń sądowych nie są wstrzymywane żadne dalsze czynności i komornik/komornicy dalej prowadzą egzekucje/zabezpieczenia niezależnie od siebie. Zajęcie danej rzeczy lub prawa w ramach zabezpieczenia nie jest przeszkoda do ich zajęcia i ewentualnej sprzedaży w ramach egzekucji. Należności zabezpieczone w postępowaniu zabezpieczającym uczestniczą w takim wypadku w podziale sumy uzyskanej w egzekucji.

Komornik Sądowy przy SR w Warszawie Jan K. w dniu 10.09.2008r. dokonał zajęcia wynagrodzenia dłużnika zamieszkałego w Warszawie. W dniu 22.10.2008r. zajęcia wynagrodzenia dłużnika dokonał także komornik skarbowy. W wyniku rozstrzygnięcia zbiegu sąd orzekł, że dalszą egzekucję ma prowadzić komornik sądowy. W dniu 10.11.2008r. komornik skarbowy ponownie dokonał zajęcia wynagrodzenia dłużnika (ale na podstawie innego tytułu wykonawczego niż w pierwszym przypadku). Z uwagi na fakt, iż sąd wcześniej rozstrzygnął zbieg egzekucji komornik skarbowy po stwierdzeniu, że nastąpił zbieg egzekucji także tę sprawę przekazał komornikowi sądowemu. W dniu 01.12.2008r. wynagrodzenie dłużnika zajął Komornik Sądowy przy SR we Wrocławiu Piotr F.. Po stwierdzeniu zbiegu egzekucji z komornikiem sądowym z Warszawy komornik sądowy z Wrocławia powinien przekazać mu sprawę celem łącznego prowadzenia egzekucji (właściwym komornikiem w takim przypadku jest komornik sądowy z Warszawy).

W przypadku, gdy w wyniku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dalszą egzekucję przejął komornik sądowy pobiera on opłatę egzekucyjna także od należności, która była dochodzona przez administracyjny organ egzekucyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA