| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Komornik Sądowy przy SR w Warszawie Jan K. w dniu 10.09.2008r. dokonał zajęcia wynagrodzenia dłużnika zamieszkałego w Warszawie. W dniu 22.10.2008r. zajęcia wynagrodzenia dłużnika dokonał także komornik skarbowy. W wyniku rozstrzygnięcia zbiegu sąd orzekł, że dalszą egzekucję ma prowadzić komornik sądowy. W dniu 10.11.2008r. komornik skarbowy ponownie dokonał zajęcia wynagrodzenia dłużnika (ale na podstawie innego tytułu wykonawczego niż w pierwszym przypadku). Z uwagi na fakt, iż sąd wcześniej rozstrzygnął zbieg egzekucji komornik skarbowy po stwierdzeniu, że nastąpił zbieg egzekucji także tę sprawę przekazał komornikowi sądowemu. W dniu 01.12.2008r. wynagrodzenie dłużnika zajął Komornik Sądowy przy SR we Wrocławiu Piotr F.. Po stwierdzeniu zbiegu egzekucji z komornikiem sądowym z Warszawy komornik sądowy z Wrocławia powinien przekazać mu sprawę celem łącznego prowadzenia egzekucji (właściwym komornikiem w takim przypadku jest komornik sądowy z Warszawy).

W przypadku, gdy w wyniku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dalszą egzekucję przejął komornik sądowy pobiera on opłatę egzekucyjna także od należności, która była dochodzona przez administracyjny organ egzekucyjny.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.
ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK