| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?

Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?

Komornik jest jednym z organów egzekucyjnych. O jego prawach i obowiązkach w postępowaniu decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Przykład: Wierzyciel posiada koparkę (rzecz ruchomą) , na której służy mu prawo zastawu na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 1996r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów Dz. U. Nr 172, poz 1804 z późn . zm.

Komornik może zająć ruchomość znajdującą się we władaniu wierzyciela.

W powyższej sytuacji takiemu wierzycielowi przysługuje pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich wierzytelności przed innymi wierzycielami ale tylko co do sum uzyskanych ze sprzedaży rzeczy objętej zastawem .

Zobacz: Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Dzięki prawu ustawowego zastawu banki zabezpieczają swoje roszczenia na rzeczach na zakup których udzieliły osobie kredytu.

Nie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.

Komornik może także zająć ruchomość będącą własnością dłużnika ale pozostającą we władaniu osób trzecich.

Taką ruchomość komornik może zająć o ile osoba trzecia wyrazi na to zgodę albo też przyzna przed komornikiem, że ruchomość stanowi własność dłużnika.

Zobacz: Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Wyrażenie zgody na zajęcie ruchomości musi być dokonane w sposób niewątpliwie zrozumiały , a mianowicie np. przez wydanie bez zastrzeżeń ruchomości i podpisanie protokołu zajęcia, albo też wydając słowne przyzwolenie na zajęcie rzeczy- wtedy komornik powinien zamieścić w protokole stosowny zapis.

W sytuacji kiedy osoba trzecia odmawia wydania rzeczy i nie daje zgody na zajęcie ruchomości, wierzyciel może na mocy art. 905 k. p. c. wystąpić o wydanie rzeczy . Art. ten mówi, "jeżeli zajęta została wierzytelność, z mocy której mają być wydane dłużnikowi na własność ruchomości, będą one wydane komornikowi w miejscu, w którym miały być wydane dłużnikowi".

Zajęcie ruchomości dokonane będzie przez samo zajęcie wierzytelności o ich wydanie.

Zgoda osoby trzeciej nie jest wymagana jeżeli włada ona wspólnie ruchomością z dłużnikiem.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.
ie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »