| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?

Czy komornik może zająć ruchomość będącą we władaniu wierzyciela?

Komornik jest jednym z organów egzekucyjnych. O jego prawach i obowiązkach w postępowaniu decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Przykład: Wierzyciel posiada koparkę (rzecz ruchomą) , na której służy mu prawo zastawu na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 1996r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów Dz. U. Nr 172, poz 1804 z późn . zm.

Komornik może zająć ruchomość znajdującą się we władaniu wierzyciela.

W powyższej sytuacji takiemu wierzycielowi przysługuje pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich wierzytelności przed innymi wierzycielami ale tylko co do sum uzyskanych ze sprzedaży rzeczy objętej zastawem .

Zobacz: Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Dzięki prawu ustawowego zastawu banki zabezpieczają swoje roszczenia na rzeczach na zakup których udzieliły osobie kredytu.

Nie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.

Komornik może także zająć ruchomość będącą własnością dłużnika ale pozostającą we władaniu osób trzecich.

Taką ruchomość komornik może zająć o ile osoba trzecia wyrazi na to zgodę albo też przyzna przed komornikiem, że ruchomość stanowi własność dłużnika.

Zobacz: Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Wyrażenie zgody na zajęcie ruchomości musi być dokonane w sposób niewątpliwie zrozumiały , a mianowicie np. przez wydanie bez zastrzeżeń ruchomości i podpisanie protokołu zajęcia, albo też wydając słowne przyzwolenie na zajęcie rzeczy- wtedy komornik powinien zamieścić w protokole stosowny zapis.

W sytuacji kiedy osoba trzecia odmawia wydania rzeczy i nie daje zgody na zajęcie ruchomości, wierzyciel może na mocy art. 905 k. p. c. wystąpić o wydanie rzeczy . Art. ten mówi, "jeżeli zajęta została wierzytelność, z mocy której mają być wydane dłużnikowi na własność ruchomości, będą one wydane komornikowi w miejscu, w którym miały być wydane dłużnikowi".

Zajęcie ruchomości dokonane będzie przez samo zajęcie wierzytelności o ich wydanie.

Zgoda osoby trzeciej nie jest wymagana jeżeli włada ona wspólnie ruchomością z dłużnikiem.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.
ie zawsze wierzyciel musi żądać zajęcia ruchomości będącej w jego władaniu może np. skierować egzekucję do innego majątku wtedy na wniosek dłużnika komornik może umorzyć egzekucje z tej ruchomości.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK