Służą temu następujące instytucje:
- Informacje i wyjaśnienia udzielane komornikowi na jego żądanie przez osoby i instytucje, w tym wyjaśnienia odbierane od dłużnika (art. 801 i art. 761 kpc).
- Poszukiwanie majątku dłużnika przez komornika na zlecenie wierzyciela (art. 797’ kpc).
- Wyjawienie majątku dłużnika (art. 913 kpc i następne).
- Ustalenia komornika dokonane w trakcie czynności egzekucyjnych.
Zobacz: Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?
reklama
reklama
Informacje i wyjaśnienia udzielane komornikowi na jego żądanie przez osoby i instytucje
Najszersze zastosowanie w zbieraniu informacji o majątku dłużnika ma uprawnienie komornika do żądania niezbędnych informacji oraz wyjaśnień od osób i instytucji. Trzeba jednak pamiętać, że żądania te nie mogą wybiegać poza zakres wyznaczony sposobem egzekucji, jaki wskazał wierzyciel.
Tak, więc w przypadku, gdy wierzyciel nie wnosił o zajęcie wynagrodzenia dłużnika komornik nie może żądać informacji mających na celu ustalenie nazwy pracodawcy dłużnika ani wysokości jego zarobków. Krąg podmiotów zobowiązanych do udzielenia komornikowi informacji jest bardzo szeroki i w przepisach został on wymieniony tylko przykładowo.
Osoba, która niezasadnie odmawia udzielenia informacji lub udziela świadomie fałszywych informacji może zostać ukarana przez komornika grzywną do 500 zł. Grzywna może być ponawiana wielokrotnie.
Poszukiwanie majątku dłużnika przez komornika na zlecenie wierzyciela
Przepisy przewidują taką możliwość, by wierzyciel zlecił komornikowi poszukiwania majątku dłużnika. Tu również trzeba pamiętać, że poszukiwania te nie mogą wybiegać poza zakres wyznaczony sposobem egzekucji, jaki wskazał wierzyciel.
Zobacz: Co oznacza, że dłużnik jest zobowiązany przemiennie?
Składając wniosek o poszukiwanie wierzyciel musi uiścić komornikowi opłatę w wysokości 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (obecnie to 68,26 zł). Ocena czy ta opłata obciąża dłużnika czy wierzyciela będzie należała do komornika. Przepisy nie przewidują jakiś szczególnych nowych uprawnień dla komornika, gdy na zlecenie poszukuje on majątek dłużnika.
Najczęściej w wyniku zlecenia komornik żąda wyjaśnień od dłużnika (art. 801 kpc) i wystosowuje zapytania w trybie art. 761 kpc do:
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych/Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (celem ustalenia pracodawcy, organu rentowo/emerytalnego, działalności gospodarczej i rachunku bankowego);
- Urzędu Skarbowego (celem ustalenia pracodawcy, działalności gospodarczej i rachunku bankowego);
- Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (celem ustalenia pojazdów);
- ewidencji nieruchomości w starostwie/urzędzie gminy (celem ustalenia nieruchomości);
- spółdzielni mieszkaniowej (celem ustalenia statusu prawnego mieszkania).