| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające ma na celu zabezpieczenie interesów powoda przed prawomocnym załatwieniem jego sprawy. Udzielenia zabezpieczenia można żądać w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny.

Jaki cel postępowania zabezpieczającego?

Rozpatrywanie sprawy w sądzie wymaga czasu. W tym czasie działania dłużnika mogą doprowadzić do tego, że wierzyciel pomimo wygranej de facto będzie pozbawiony prawnej możliwości jego egzekucji. Przykładowo w sprawie o zapłatę oznaczonej sumy pieniędzy, zanim zapadnie wyrok, dłużnik może podjąć działania, które uniemożliwią powodowi egzekucję tej należności. Z drugiej strony w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, jeżeli sprawa będzie toczyć się odnośnie zakazu określonej publikacji, opublikowanie jej przed wyrokiem sądu w rzeczywistości oznaczać będzie zaistnienie szkód po stronie powoda.

Na te dylematy ma właśnie odpowiadać postępowanie zabezpieczające, które zgodnie z art. 730 § 1 kodeksu postępowania cywilnego w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Istotą tego postępowanie jest udzielenie natychmiastowej, choć tymczasowej ochrony prawnej, w celu zagwarantowania osiągnięcia celu prowadzonej sprawy sądowej.

Zobacz serwis: Windykacja

Dopuszczalność

Kwestie dopuszczalności zastosowania postępowania zabezpieczającego określa cytowany wyżej art. 730 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem postępowanie to jest dozwolone w każdej sprawie cywilnej. Dopuszczalność postępowania zabezpieczającego istnieje niezależnie od trybu, czy rodzaju postępowania właściwego dla danego roszczenia, a nawet tego, czy dane rozstrzygnięcie sądu będzie się nadawać do egzekucji.

Oznaczenie „sprawy cywilne” należy rozumieć zgodnie z treścią art. 1 kodeksu postępowania cywilnego, co daje mu szersze znaczenie. Innymi słowy postępowanie zabezpieczające jest dopuszczalne w sprawach cywilnych, tak jak rozumie to art. 1 kodeksu postępowania cywilnego, przy tym musi być również spełniony warunek dopuszczalności drogi sądowej (art. 2 kodeksu postępowania cywilnego).

Zabezpieczeniu podlegać będą nie tylko roszczenia pieniężne, w tym typowe roszczenia o zapłatę. Zabezpieczeniu może podlegać także roszczenie o ustalenie i o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wniosek o zabezpieczenie

Postępowanie zabezpieczające jest inicjowane na wniosek zainteresowanej strony. Wniosek o zabezpieczenie musi jednak uprawdopodobnić roszczenie i wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK