REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika.
Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Sprzedaż wierzytelności, czyli długów, które powstały w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej polega na przeniesieniu ich ze zbywcy (wierzyciela) zwanego cedantem na nabywcę, czyli cesjonariusza.

REKLAMA

Dłużnik powinien uregulować należność za wykonaną usługę. Nie robi tego jednak. Wierzyciel może w takim wypadku sprzedać swój dług, zazwyczaj firmie zajmującej się tego typu działalnością. Dług przejmuje owa firma, zaś wierzyciel uzyskuje od nich swoja należność. Pd dokonania cesji, to właśnie owa firma będzie dochodziła od dłużnika należności.

Przeniesienie to może dotyczyć nie tylko długów już istniejących, ale także wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy zobowiązanie już powstało, ale termin zapłaty, czy realizacji jeszcze nie nadszedł. Taka wierzytelność także może być przedmiotem cesji.

Dowiedz się Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika

Cesja wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela, ponieważ niweluje niewypłacalność dłużnika. Jest to istotne, zarówno przy długach już istniejących, jak również przy wierzytelnościach, których termin realizacji jeszcze nie nadszedł. W tym ostatnim przypadku wyłącza wierzyciela z całej sytuacji, gdyż zostaje on zaspokojony. Oprócz tego cesja wierzytelności ogranicza koszty dochodzenia ich. Nie mamy bowiem do czynienia wówczas z kosztami postępowania przed sądem oraz późniejszym postępowaniem egzekucyjnym. Jest to również ogromna oszczędność czasu. Cesja wierzytelności i długów jest więc korzystna dla wierzyciela, także ze względu na natychmiastową wypłacalność nabywcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Spółki

REKLAMA

Oczywiście sprzedaż długów ma i swoje wady. Podstawową jest koszt takiej cesji. Jest bowiem oczywiste, że firma, która przejmuje wierzytelność musi na tym zarobić. Jej zysk uzależniony jest od kilu czynników, m.in. stopień niewypłacalności dłużnika, udokumentowanie długów itp. tak więc, gdy istnieją spore szanse na uzyskanie niewielkiej należności, koszt cesji będzie mniejszy, niż przy cesji wielu wierzytelności, na dodatek trudnych do odzyskania.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, każdy wierzyciel powinien samodzielnie rozważyć, czy pozbycie się długu jest dla niego korzystne, czy lepiej poczekać z nadzieją, że niesolidny kontrahent jednak zapłaci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA