| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.

W akcie tym dłużnik powinien poddać się egzekucji. Akt powinien obejmować w swojej treści:

  • obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub
  • obowiązek dostarczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku (np. śrubek, kubków, etc), których ilość powinna być w tym akcie oznaczona, albo 
  • obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej (np. obrazu, dzieła sztuki, które zostanie wykonane osobiście), lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru

gdy termin zapłaty, dostarczenia lub wydania jest w akcie wskazany.

Tytułem wykonawczym może być także akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości wprost określonej w akcie albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej. Akt musi określać warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.

Tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym niebędący dłużnikiem osobistym właściciel ruchomości lub prawa obciążonych zastawem rejestrowym albo zastawem, poddaje się egzekucji z obciążonych składników w celu zaspokojenia zastawnika.

Przeczytaj również: Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Podstawą do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi może być także akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego. W takim wypadku wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu musi być w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej.

Polecamy serwis Odszkodowania

Akt powinien też określać warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia. W treści aktu powinien być również wskazany termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności. Oświadczenia dłużnika, o poddaniu się rygorowi egzekucji, mogą być także złożone w odrębnym akcie notarialnym.Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK