| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników za zobowiązania?

Na czym polega solidarna odpowiedzialność dłużników za zobowiązania?

Zobowiązanie dłużników wobec wierzyciela może mieć charakter solidarny. Na czym polega zasada solidarności dłużników i jaki ma ona skutek wobec wierzyciela?

W praktyce często ma miejsce sytuacja, że dług wobec wierzyciela spoczywa na kilku dłużnikach. Zachodzi w takiej sytuacji tzw. solidarna odpowiedzialność dłużników. Polega ona na tym, że kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego – k.c.)

Jeśli kilku dłużników jest zobowiązanych do spłaty długu na rzecz wierzyciela, wówczas aż do całkowitej spłaty długu -  wszyscy dłużnicy pozostają zobowiązani do spłaty tego długu.

Za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy tej spółki są odpowiedzialni solidarnie.

Przeczytaj: Egzekucja z majątku wspólnika spółki cywilnej

Wierzyciel ma obowiązek przyjąć świadczenie od któregokolwiek z dłużników nawet jeśli zażądał spełnienia świadczenia od innego dłużnika.  Solidarna odpowiedzialność dłużników oznacza, że wierzyciel ma prawo żądać swoich roszczeń na podstawie jednego pozwu przeciwko wszystkim dłużnikom lub tylko niektórym z nich, lub też wystąpić z odrębnymi pozwami przeciwko każdemu dłużnikowi lub też niektórym z nich. Podobnie rzecz ma się z postępowaniem egzekucyjnym: wierzyciel może je skierować jednocześnie przeciwko wszystkim dłużnikom, kilku z nich lub jednemu dłużnikowi.

Polecamy serwis Odszkodowania

Wspólnik spółki cywilnej nie dopełnił obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne za ostanie 4 miesiące. Jakie są tego skutki?
Zobowiązanie wspólników spółki cywilnej z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne jest to zobowiązania związane z działalnością spółki. Dlatego też niedopełnienie przez któregokolwiek ze wspólników spółki obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne oznacza solidarną odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK