| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Gdy wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności na drugiego małżonka

Gdy wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności na drugiego małżonka

Gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, komornik dokonuje zajęcia nieruchomości, zaś wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi, nie będącemu dotychczas dłużnikiem.

Kiedy możemy uzyskać klauzulę wykonalności

Zasadą jest, iż tytułowi egzekucyjnemu (wyrokowi, nakazowi zapłaty, ugodzie) wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nadaje klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Nadanie klauzuli wykonalności dopuszczalne jest wyłącznie wówczas, gdy wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Gdy sąd nie nada klauzuli wykonalności

Problem pojawia się, gdy sąd nie nada klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Niestety w ówczesnych realiach wykazanie dokumentem urzędowym lub prywatnym, że małżonek dłużnika wyraził zgodę na powstanie wierzytelności objętej tytułem egzekucyjnym nie jest proste.

Jeżeli nie uzyskamy klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika wówczas wierzyciel może na drodze sądowej domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami (dłużnikiem oraz jego małżonkiem). We wniosku wierzyciel musi uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Po dokonaniu zaś podziału majątku wspólnego, co z reguły będzie wiązało się ustaleniem, iż określona nieruchomość należy w ½ do dłużnika i w ½ do jego małżonka, możliwym będzie skierowanie przez wierzyciela egzekucji do udziału dłużnika w tej nieruchomości – udziału w wysokości ½.

Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji

Przed wystąpieniem z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Jak wyżej wskazano, wierzyciel musi jedynie uprawdopodobnić, że podział majątku wspólnego dłużnika oraz jego żony jest konieczny do zaspokojenia wierzyciela. Uprawdopodobnienie nie oznacza udowodnienia, jednakże ze względów czysto praktycznych dobrze jest w trakcie trwania egzekucji skierować egzekucję do wszystkich składników majątkowych dłużnika – wskazanie wszystkich sposobów egzekucji. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jeżeli komornik przeprowadzi egzekucję na podstawie wszystkich sposobów egzekucji, a okaże się ona bezskuteczna, wówczas zostanie ona umorzona, jako bezskuteczna.

Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.

Celowość zaś zastosowania wszystkich sposobów egzekucji przez komornika, przed umorzeniem egzekucji, jako bezskutecznej oraz przez złożeniem przez wierzyciela stosownego wniosku do sądu sprowadza się do wytrącenia dłużnikowi i jego małżonkowi argumentów, które przemawiałyby za oddaleniem wniosku wierzyciela o dokonanie podziału tego majątku.

Jeżeli bowiem wierzyciel skierowałby egzekucję jedynie np. do nieruchomości wspólnej oraz do ruchomości dłużnika, wówczas tak dłużnik, jak i jego małżonek mogliby w sądzie wykazywać, iż brak jest podstaw do ustanowienia rozdzielności majątkowej, albowiem możliwym było zaspokojenie wierzyciela np. z wynagrodzenia za pracę dłużnika. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.
Postanowienie komornika w tym zakresie będzie wystarczającą podstawą do domagania się przez wierzyciela dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK