| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Upadłość > Czy spółka „ogłasza upadłość”?

Czy spółka „ogłasza upadłość”?

Podstawą wszczęcia postępowania o ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność. Upadłość dłużnika ogłasza sąd.

Kto „ogłasza upadłość”?

Powszechnie utarło się mówić, iż „spółka ogłasza upadłość”. Takie stwierdzenia można spotkać w życiu powszechnym, a nawet w prasie. Nie jest ono jednak zgodne z przepisami prawa. W ramach postępowania upadłościowego podmiot postępowania nigdy samodzielnie nie ogłasza faktu wejścia w stan upadłości. Ogłoszenie upadłości jest bowiem zadaniem sądu. Zadłużona spółka może co najwyżej złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Ogłoszenie upadłości nie jest także końcem działalności upadłego. Jest jedynie wstępem do przeprowadzenia postępowania upadłościowego, które wcale nie musi się zakończyć likwidacją.

Zobacz: Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Postępowanie upadłościowe

Mówiąc o postępowaniu upadłościowym nie wypada nie zacząć od celów, które przyświecają tej procedurze. Nadrzędnym celem jest przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli. Zgodnie z art. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Celem mniej istotnym, który powinien być spełniony jeżeli okoliczności ku temu pozwalają, będzie zachowanie dotychczasowego przedsiębiorca dłużnika.

Ogłoszenie upadłości

Czym jednak w ramach całej procedury upadłościowej będzie samo ogłoszenie upadłości? Z perspektywy całej procedury ogłoszenie upadłości będzie jedynie początkiem. Wraz bowiem z ogłoszeniem upadłości rozpoczyna się cała procedura. Ogłoszenie upadłości poprzedza m.in. powstanie masy upadłości (do której wejdzie majątek upadłego), powołanie syndyka (przy upadłości likwidacyjnej), nadzorcy sądowego lub zarządcy (przy upadłości układowej). W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznaczany jest również termin na zgłoszenie wierzytelności.

Zobacz: Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Samo ogłoszenie upadłości następuje w formie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie to kończy wstępny etap procedury upadłościowej, czyli postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

Jest ono wszczynane na wniosek. Listę podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedstawia art. 20 Prawa upadłościowego i naprawczego. Wśród potencjalnych wnioskodawców można wymienić m.in. samego dłużnika oraz jego wierzycieli.

Należy pamiętać, iż ogłoszenie upadłości dokonuje się w formie orzeczenia sądowego. Spółka nigdy nie „ogłasza upadłości” sama. Może sama co najwyżej zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości.

Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Matylda Pawłowicz

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK