REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Upadłość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka

W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych coraz więcej przedsiębiorców staje przed trudną decyzją o likwidacji swojej działalności. Towarzyszą jej nie tylko duże emocje, ale często także ogromne długi, z którymi przedsiębiorcy muszą sami sobie poradzić. Czy w obliczu dużego zadłużenia można skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Z roku na rok coraz mniej upadłości wśród firm. Rok 2023 przerwie passę?

Popularność procedury upadłościowej w ostatnich latach malała. Zaskoczeniem jest 1 kw. 2023 r. który może zapowiadać odwrócenie trendu, jak pokazuje raport MGBI, firmy badającej rynek upadłości i restrukturyzacji w Polsce.

3 główne skutki zgłoszenia wierzytelności po terminie

Zgłoszenie wierzytelności to dla wierzyciela kluczowy moment w postępowaniu upadłościowym. Bo jeśli wierzyciel go przegapi, to odzyskanie należności może okazać się bardzo trudne. Ogłoszenie upadłości przez dłużnika to ważne wydarzenie nie tylko dla niego samego, ale również dla jego wierzycieli. 

Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

Jak szybko przeprowadzić proces upadłości firmy? [PORADNIK]

Jak szybko i sprawnie przeprowadzić proces upadłości firmy? Polecamy poradnik, który składa się z następujących 5. kroków: wniosek o ogłoszenie upadłości, sposób przeprowadzenia upadłości, zabezpieczenie majątku dłużnika, zgromadzenie wierzycieli, decyzja o upadłości.

Jakie są skutki ogłoszenia upadłości dla organów spółek?

Skutki ogłoszenia upadłości dla organów spółek są niezwykle doniosłe. Jakie zmiany w zakresie stosunków prawnych zachodzą wraz z ogłoszeniem upadłości?

Upadłość a koronawirus

Okoliczności pandemii koronawirusa nie wpływają na bezwzględne terminy i warunki upadłości. Warto pamiętać, iż ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę jest nie tyle jego uprawnieniem, co przede wszystkim obowiązkiem.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 24 marca 2020 r.

Niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinny spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem. Nowe przepisy, zawarte w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe weszły w życie 24 marca 2020 r.

Niezgłoszenie upadłości a sądowy zakaz prowadzenia firmy

Niezgłoszenie upadłości może doprowadzić do sądowego zakazu prowadzenia firmy nawet na 10 lat. Lubelski sąd orzekł w ubiegłym roku blisko 200 zakazów prowadzenia działalności gospodarczej.

Upadłość firmy - w jakim momencie ją ogłosić?

Określenie momentu, w jakim zachodzą podstawy do ogłoszenia przez firmę upadłości może być problematyczne. Warto pamiętać, iż wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzycieli.

Otwarcie postępowania upadłościowego a ochrona dłużnika przed egzekucją

Zabezpieczenie majątku niewypłacalnego dłużnika, wobec którego sąd upadłościowy postanowił ogłosić upadłość, jest kwestią kluczową zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i w postępowaniu restukturyzacyjnym. Możliwość wstrzymania toczących się egzekucji komorniczych ma ogromne znaczenie dla utrzymania majątku dłużnika, który ma stanowić masę upadłości lub bazę dla wykonywania postanowień przyszłego układu z wierzycielami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wstrzymanie działań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi może stanowić również szansę na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.

Rozdzielność majątkowa a upadłość jednego z małżonków - przedsiębiorcy

Ustrój rozdzielności majątkowej małżonków powstaje w przypadku zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową, na mocy orzeczenia sądu ustanawiającego między małżonkami rozdzielność majątkową, w przypadku orzeczenia przez sąd separacji małżonków oraz z mocy samego prawa w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Likwidacja pre-pack, czyli przygotowana likwidacja

Instytucja tzw. przygotowanej likwidacji (pre-pack) to nowość w prawie upadłościowym. Czy nowe rozwiązania przyczynią się do skrócenia postępowania? Kto na nich skorzysta?

Upadłość jako szansa na umorzenie zobowiązań przedsiębiorców

Dla kogo szansą może być ogłoszenie upadłości? Czy można w ten sposób umorzyć swoje zobowiązania?

Upadłość konsumencka w 2015 r.

Prawo upadłościowe i naprawcze w swoich regulacjach umożliwia osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej ogłoszenie upadłości konsumenckiej w razie niewypłacalności. W 2015 r. wejdzie w życie obszerna nowelizacja wprowadzająca uproszczenie w upadłości konsumenckiej. Do ważnych zmian należy m.in. skrócenie maksymalnego okresu spłaty zobowiązań konsumenta.

Zmiany w upadłości konsumenckiej w 2015 roku

23 września 2014 r. Prezydent RP podpisał zmianę wadliwych przepisów o upadłości konsumenckiej i polski konsument otrzymał łatwiejszy dostęp do procedury ogłoszenia upadłości w sytuacji nadmiernego zadłużenia. Będzie to nowa szansa dla osób, które popadły w kłopoty finansowe nie ze swojej winy. Nowy start dla wielu osób, także dla bohaterki naszego artykułu.

Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?

W razie niewypłacalności i niemożności spłaty długów, firmy podejmują decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Upadłość oznacza niemożność wykonania swoich zobowiązań pieniężnych. Kiedy przedsiębiorcy zobowiązani są „ogłosić upadłość”?

Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Moment, kiedy należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, należy w porę zauważyć, gdyż w takiej sytuacji dłużnik ma dwa tygodnie na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy?

Często zdarza się, że firmy prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców borykają się z problemami finansowymi w związku z ze sporą konkurencją ze strony dużych korporacji działających w danej branży. Czy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość? Jak prawidłowo ją przeprowadzić?

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

Głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. W jakich sytuacjach sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości spółki?

Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości? (cz. 2)

Podstawą uprawniającą do ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika. Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?

Wniosek o ogłoszenie upadłości może być dobrym straszakiem na kontrahenta. Należy jednak ostrożnie korzystać z tej opcji. Zgłoszenie wniosku w złej wierze może narazić wnioskodawcę na roszczenia odszkodowawcze.

Czy spółka „ogłasza upadłość”?

Podstawą wszczęcia postępowania o ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność. Upadłość dłużnika ogłasza sąd.

Przelew wierzytelności na zabezpieczenie a upadłość cedenta

W wyniku nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze z dnia 6 marca 2009 r. uległa zmianie pozycja beneficjenta cesji w razie upadłości dłużnika. Pozostają jednak niejasności co do zakresu stosowania nowych przepisów i ich skutków w praktyce.

Prawo upadłościowe: kiedy warto powołać radę wierzycieli?

O interes wierzycieli w postępowaniu upadłościowym najlepiej mogą zadbać sami wierzyciele. Dlatego zarówno w upadłości likwidacyjnej jak i w upadłości układowej warto jest powołać radę wierzycieli.

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Niepłacenie swoich zobowiązań nie zawsze powoduje, że sąd ogłosi upadłość dłużnika. W jakich sytuacjach sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości?

Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Każdy podmiot ma okresowe problemy finansowe. Kiedy następuje zatem sytuacja, że dłużnika uznaje się za niewypłacalnego?

Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Niektóre składniki majątku podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Jakie to są składniki i jak wygląda procedura ich wyłączenia z masy upadłości?

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Umorzenie a zakończenie postępowania upadłościowego

Kiedy sąd umarza, a kiedy kończy postępowanie upadłościowe? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie są skutki niezgłoszenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki?

Często ma miejsce sytuacja, gdy osoby decyzyjne w spółkach prawa handlowego nie zgłaszają wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo, że spółka ta jest niewypłacalna. Warto jednak wiedzieć, że za niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość spółki grożą osobom zobowiązanym do złożenia takiego wniosku surowe sankcje.

Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

Jakie są skutki upadłości?

Upadłość nie powoduje śmierci cywilnej upadłego. Nie prowadzi bowiem do pozbawienia go praw obywatelskich, ani zdolności do czynności prawnych. Jednocześnie oznacza dla niego utratę lub znaczne ograniczenie możliwości rozporządzania własnym majątkiem.

REKLAMA