| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Skarga generalnie służy przeciwko nieprawidłowym czynnościom komornika. Skarga może być składana wielokrotnie. Wniesienie skargi powoduje, że czynności komornika poddane są kontroli i ocenie sądu. Celem kontroli jest zbadanie legalności działań komornika.

Wniesienie skargi

Skargę wnosi się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Zaskarżona może być każda czynność komornika oraz każde zaniechanie dokonania czynności. O zaniechaniu mówimy wtedy, gdy komornik nie podejmuje czynności (niezbędnych do zabezpieczenia praw wierzyciela/dłużnika), pomimo, że ma taki obowiązek.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego, które powoduje naruszenie lub zagrożenie naruszenia praw każdej osoby (a więc nie tylko dłużnika lub wierzyciela!).

Zobacz: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Skarga

Skarga na czynności powinna zawierać następujące elementy:

  • wskazanie stron postępowania i ich adresów;
  • określać zaskarżaną czynność lub zaniechanie dokonania czynności;
  • zawierać wniosek o zmianę, o uchylenie lub o dokonanie danej czynności wraz z uzasadnieniem;
  • sygnaturę akt komornika;
  • odręczny podpis osoby wnoszącej skargę.

Zobacz: Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Do skargi należy dołączyć stosowną liczbę jej odpisów (po jednym dla każdego uczestnika i dla komornika). Wniesienie skargi podlega opłacie sądowej w wysokości 100zł, jednakże osoba może wystąpić o zwolnienie jej z tych kosztów. Osoba wnosząca skargę może jednocześnie złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w całości lub części.

Skargę wnosi się w terminie 7 dni od dnia:

  • dokonania danej czynności, jeżeli osoba o tej czynności wiedziała;
  • zawiadomienia osoby o dokonaniu danej czynności;
  • w którym czynność powinna być dokonana;
  • kiedy osoba dowiedziała się o danej czynności.

Termin do wniesienia skargi może być przywrócony przez sąd, jeżeli skarżący nie dotrzymał go bez swojej winy. Skarga wniesiona po terminie lub taka, gdzie skarżący nie uzupełnił jej braków formalnych podlega odrzuceniu. Jednakże skarga taka może mieć pewien wpływ na egzekucję, gdyż powinna spowodować sprawdzenie przez sąd prawidłowości czynności w sprawie, nawet tych, które nie były przedmiotem odrzuconej skargi.

Aktualizacja: 04.07.2014

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego.
Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-06-21 15:07 Zgłoś

dfgd

avatar

2013-06-15 18:59 Zgłoś

Witam Mam pytanie ale najpierw przedstawię z grubsza całą sytuację. Więc podczas prowadzenia interesów zostałem naciągnięty przez nie uczciwego gościa na niezłą sumkę pieniędzy,oczywiście podałem go do sądu. Sprawa się odbyła i są przyznał mi rację i nakazał oskarżonemu oddać mi pieniądze wraz z ustawowymi odsetkami. Oczywiście wszystko powędrowało do komornika,komornik zajoł konto i zabrał z niego pieniążki dla mnie+swoje koszta. Mój dłużnik jest majętnym facetem,powiedział bym że nawet bardzo majętny więc nie było problemu zająć mu takiej kwoty. Po kilku dniach okazało się że zaskarżył komornika i komornik musiał zwrócić mu pieniądze. Dla mnie sytuacja jest nie zrozumiała,ponieważ mam wygraną sprawe,wyrok jest prawomocny,ja jestem zwykłym szaraczkiem który niema za wiele a gościu za przeproszeniem sra forsą i nie mogę odzyskać swoich pieniędzy w dodatku zaskarżenie komornika odbyło się w kilka dni,a ja czekałem na sprawę i sądziłem się 6 albo 7 miesięcy+kolejny miesiąc zanim wyrok się uprawomocnił i komornik zaczął działać,coś jest nie halo Czy może mi ktoś mądry doradzić co dalej robić?

avatar

2013-04-26 16:36 Zgłoś

co zrobić jeżeli mam do odebrania troche pieniędzy byłem zarejstrowany odbyła się sprawa w sądzie dostałem klałzule w trzech miesięcznych ratach ale nie dostałem ani grosza a komornik nic nie robi co to oznacza

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »