| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Uprawnienia i obowiązki komornika

Uprawnienia i obowiązki komornika

Komornik to funkcjonariusz publiczny prowadząc egzekucję. Do zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa komornikowi powierzono m.in. następujące zadania:

  • Wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenie pieniężne i niepieniężne oraz o zabezpieczenie roszczeń;
  • Wykonywanie innych tytułów wykonawczych i egzekucyjnych, (jeżeli podlegają wykonaniu bez klauzuli) wydanych na podstawie odrębnych przepisów;
  • Sporządzanie protokołu stanu faktycznego przed wszczęciem postępowania sądowego lub przed wydaniem orzeczenia;
  • Doręczanie zawiadomień sądowych, obwieszczeń i innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru;
  • Sprawowanie urzędowego nadzoru na dobrowolnymi publicznymi licytacjami – ale tylko na wniosek organizatora licytacji;
  • Poszukiwanie majątku dłużnika na zlecenie wierzyciela;
  • Zabezpieczanie spadku i sporządzenie spisu inwentarza po spadkodawcy.

Zobacz: Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zasady wykonywania zawodu

Komornik przy wykonywaniu swoich obowiązków powinien przede wszystkim postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Rażące lub uporczywe naruszenie prawa przez komornika stanowi podstawę do jego odwołania.

Przy wykonywaniu czynności komornik obowiązany jest używać identyfikatora (wydanego przez Krajową Radę Komorniczą) zawierającego jego zdjęcie, imię, nazwisko, określenie pełnionej funkcji i oznaczenie sądu, przy którym działa. Ma to na celu właściwą identyfikacje osób uprawnionych do podejmowania czynności egzekucyjnych. Komornik prowadzi kancelarię komorniczą, w której przyjmuje interesantów.

Godziny pracy i przyjęcie interesantów

Dni i godziny przyjęć interesantów komornik dostosowuje do miejscowych warunków. Przyjmuje się, że przynajmniej raz w tygodniu kancelaria powinna być dostępna dla interesantów w godzinach popołudniowych. Ponadto komornik powinien wyznaczyć dni i godziny, w których osobiście będzie przyjmować interesantów. Po uzgodnieniu tych warunków z prezesem sądu rejonowego, przy którym działa podaje je do publicznej informacji na tablicy informacyjnej wywieszonej u wejścia do kancelarii.

W sprawach pilnych komornik powinien przyjąć interesantów poza ustalonymi porami przyjęć. Ponadto z uwagi na ważny interes strony wymagający niezwłocznego działania z udziałem komornika powinien on przyjąć interesantów także w niedziele i święta.

Zobacz: Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7.00 do 21.00. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w lub w godzinach nocnych wymagana jest zgoda prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Czynności komornika rozpoczęte przed godziną 21.00 mogą być prowadzone w dalszym ciągu bez wymienionej zgody prezesa, jeżeli ich przerwanie może znacznie utrudnić egzekucję.

Aktualizacja: 13.10.2011

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komornik przy wykonywaniu swoich obowiązków powinien przede wszystkim postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Komornik przy wykonywaniu swoich obowiązków powinien przede wszystkim postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-11-22 15:03 Zgłoś

Witam mam pytanie. Mój ojciec jest zadłużony a Komornik chce zabrać samochód mojej mamy ponieważ tata jest współwłaścicielem czy Komornik może jeśli mama jest właścicielem i nie wyraża zgody na to ? Dziękuje czekam na jakieś ciekawe odpowiedzi i pomoc

avatar

2013-08-31 14:28 Zgłoś

Witam,moja rodzina w wyniku oszustwa wpędziła się w spirale zadłużenia.Komornik zajął ojcu całe wynagrodzenie na spłatę bankowych zaległości,jednocześnie rosły długi w mieszkaniówce.Po spłacie tego długu ADM najął komornika,on również zajął całość wynagrodzenia,lecz po sprawdzeniu ilości spłaty w lokalówce okazało się że jest spłacone ok 10 procent zadlużenia.Płacił ile chciał,raz 600zl a nawet 25.Trwalo to dwa lata.Na dzień dziśiejszy dług mojej rodziny wynosi ok 45 tyś.Proszę!!!Pomóżcie mi co mam zrobić w tej sprawie,jak odzyskac te pieniądze.Poradżcie!!!!

avatar

2013-08-15 00:11 Zgłoś

Witam , Mam takie pytanie a raczej ich kilka od pewnego czasu mam komorników . Do tej pory pracowałem na umowę zlecenie na prowizji . Na początku komornik był uczciwy zabierał mi do 50 % wynagrodzenia , jednakże od 3 miesięcy ściąga całość wynagrodzenia . Czy takie zachowanie komornika jest zgodne z prawem ? Dodam że jest to mój jedyny dochód a do tego mam chore przewlekle dziecko . Obecnie zalegam z płatnościami za telefony które są odłączone, zalegam z czynszem za wynajmowane mieszkanie oraz inne przeterminowane zobowiązania . O braku oc za samochód nie wspomnę . A jest mi on potrzebny do pracy -jestem przedstawicielem handlowym . Czy komornik w takiej sytuacji ma prawo zabrać całe wynagrodzenie od 3 miesięcy ? Bardzo proszę o odpowiedź znawców prawa .

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem Infor.pl »