REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Kancelaria Prawna LEXADVISOR
Egzekucja komornicza
Egzekucja komornicza
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

REKLAMA

Przed podjęciem działań w celu obrony przed komornikiem należy mieć na uwadze, że realizowanie zobowiązań wobec wierzycieli jest społecznie pożądane, gdyż stanowi o  uczciwości i prawidłowym obrocie gospodarczym. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne. Nie można tak po prostu przestać płacić rat kredytu czy innych płatności. Działania obrony przed komornikiem wychodzą z założenia, że dłużnik ma właśnie tę świadomość, lecz jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, wskutek czego nie jest w stanie w całości ponosić konkretnych wydatków. Gdyby to robił, nie zostawałoby mu nic na życie i utrzymanie rodziny.

REKLAMA

Żadna instytucja nie może zmusić do realizowania zobowiązań kosztem znacznego pogorszenia życia osobistego i rodzinnego. Dłużnik chce płacić raty kredytu lub inne zobowiązania, jednak ma chwilowe problemy finansowe. Z pomocą przychodzą czynności obrony przed komornikiem. Aby uniknąć zarzutu, że takie działania mogą być sprzeczne z prawem (np. zarzut udaremnienia egzekucji – art. 300 k.k. i n.), przytoczymy szereg faktów stanowiących niejako legitymizację „obrony przed komornikiem”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Żaden przepis prawa nie zabrania takich działań. Żaden przepis prawa nie zabrania podejmowania przez dłużnika czynności w celu wyeliminowania potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków. I już choćby ten fakt mógłby stanowić o legalności takich działań. Skoro coś nie jest zakazane, to jest dozwolone. W przepisach kodeksu postępowania cywilnego nadto znajdziemy mnóstwo konkretnych przepisów umożliwiających dłużnikowi podejmowanie działań obronnych. Dla przykładu wskażmy kilka:

 - art. 767 k.p.c. – skarga na czynności komornika,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - art. 799 k.p.c. – egzekucja nie może być nadmiernie uciążliwa dla dłużnika,

 - art. 829-839 k.p.c. dotyczące ograniczenia egzekucji, m.in. ustawowa ochrona wynagrodzenia za pracę.

Na każdym etapie postępowania egzekucyjnego dłużnik może skorzystać z tych prawnych form obrony przed komornikiem, tak aby nie poniósł znacznej szkody. Nad przebiegiem postępowania egzekucyjnego czuwa sąd, który może wydawać wiążące polecenia komornikowi włącznie z zawieszeniem egzekucji.

Zobacz: Obrona przed komornikiem - wstęp

REKLAMA

Ostatnim argumentem przemawiającym za legalnością obrony przed komornikiem niech będzie pojawiająca się reklama w mediach jednej ze znanych firm windykacyjnych, w której zachęca się do prowadzenia negocjacji w celu rozłożenia rat dogodnych do spłaty, a następnie podpisania ugody. Skoro zatem sama firma windykacyjna, która zyski czerpie z odzyskiwania wierzytelności metodą polubowną lub komorniczą, nakłania dłużnika do negocjacji, to musi mieć również świadomość, że będzie to realizacja celu obrony przed komornikiem, czyli zmniejszenie szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika.

Przedstawiając konkretne wskazówki i informacje dotyczące obrony przed komornikiem zawsze będziemy szukali podstaw prawnych stanowiących o legalności takich działań. Nasza pomoc wobec dłużnika nie ma na celu namawianie do oszukiwania wierzycieli. Powiedzieliśmy, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne i zawsze będziemy się tego trzymali. Opierając się na doświadczeniu, wierzymy jednak, że odpowiednia pomoc dłużnikowi, wyposażenie go w narzędzia prawne pomoże mu inaczej spojrzeć na kwestie windykacji i egzekucji. Tym samym nabierze on przekonania, że problemy finansowe zdarzają się każdemu i każdy może sobie z nimi poradzić.

Zobacz: Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA