Strona 1 z 2 

Skarga na czynności komornika

Zobacz artykuły na temat:dłużnikegzekucja komorniczakomornik
Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.
Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego.
Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego.

Skarga generalnie służy przeciwko nieprawidłowym czynnościom komornika. Skarga może być składana wielokrotnie. Wniesienie skargi powoduje, że czynności komornika poddane są kontroli i ocenie sądu. Celem kontroli jest zbadanie legalności działań komornika.

Wniesienie skargi

Skargę wnosi się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Zaskarżona może być każda czynność komornika oraz każde zaniechanie dokonania czynności. O zaniechaniu mówimy wtedy, gdy komornik nie podejmuje czynności (niezbędnych do zabezpieczenia praw wierzyciela/dłużnika), pomimo, że ma taki obowiązek.

Podstawą wniesienia skargi jest tylko i wyłącznie każde naruszenie przez komornika przepisów postępowania egzekucyjnego, które powoduje naruszenie lub zagrożenie naruszenia praw każdej osoby (a więc nie tylko dłużnika lub wierzyciela!).

Zobacz: Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Skarga

Skarga na czynności powinna zawierać następujące elementy:

  • wskazanie stron postępowania i ich adresów;
  • określać zaskarżaną czynność lub zaniechanie dokonania czynności;
  • zawierać wniosek o zmianę, o uchylenie lub o dokonanie danej czynności wraz z uzasadnieniem;
  • sygnaturę akt komornika;
  • odręczny podpis osoby wnoszącej skargę.

Zobacz: Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Do skargi należy dołączyć stosowną liczbę jej odpisów (po jednym dla każdego uczestnika i dla komornika). Wniesienie skargi podlega opłacie sądowej w wysokości 100zł, jednakże osoba może wystąpić o zwolnienie jej z tych kosztów. Osoba wnosząca skargę może jednocześnie złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w całości lub części.

Liczba komentarzy:
dodano: 2013-06-21 15:07 przez:fdg
dfgd
dodano: 2013-06-15 18:59 przez:maciek
Witam
Mam pytanie ale najpierw przedstawię z grubsza całą sytuację.
Więc podczas prowadzenia interesów zostałem naciągnięty przez nie uczciwego gościa na niezłą sumkę pieniędzy,oczywiście podałem go do sądu.
Sprawa się odbyła i są przyznał mi rację i nakazał oskarżonemu oddać mi pieniądze wraz z ustawowymi odsetkami.
Oczywiście wszystko powędrowało do komornika,komornik zajoł konto i zabrał z niego pieniążki dla mnie+swoje koszta.
Mój dłużnik jest majętnym facetem,powiedział bym że nawet bardzo majętny więc nie było problemu zająć mu takiej kwoty.
Po kilku dniach okazało się że zaskarżył komornika i komornik musiał zwrócić mu pieniądze.
Dla mnie sytuacja jest nie zrozumiała,ponieważ mam wygraną sprawe,wyrok jest prawomocny,ja jestem zwykłym szaraczkiem który niema za wiele a gościu za przeproszeniem sra forsą i nie mogę odzyskać swoich pieniędzy w dodatku zaskarżenie komornika odbyło się w kilka dni,a ja czekałem na sprawę i sądziłem się 6 albo 7 miesięcy+kolejny miesiąc zanim wyrok się uprawomocnił i komornik zaczął działać,coś jest nie halo
Czy może mi ktoś mądry doradzić co dalej robić?
dodano: 2013-04-26 16:36 przez:wojtek
co zrobić jeżeli mam do odebrania troche pieniędzy byłem zarejstrowany odbyła się sprawa w sądzie dostałem klałzule w trzech miesięcznych ratach ale nie dostałem ani grosza a komornik nic nie robi co to oznacza
dodano: 2013-04-07 11:18 przez:giść
Witam!
najlepiej wziąć pismo osobiście od komornika i zanieść do banku. Poza tym, kwoty które wpływają na konto są mozliwe do wypłacenia tylko osobiście w kasie banku. Bank nie może sam przekazać twoich środków na konto komornika.
dodano: 2013-04-04 13:34 przez:xyz
Popieram wszystkich ,którzy twierdzą ,że komornicy to nie ludzie tylko roboty do zarabiania pieniędzy.Pozbawieni są wszelkich uczuć i okradzeni są z przyzwoitości.Najlepiej ściągać im pieniądze od najbiedniejszych bo tacy nie mają możliwości obrony.Tam gdzie są duże pieniądze komornik nie ma prawa wejścia bo prawnicy go nie dopuszczą. Wspólczuję wam wszystkim, którzy macie z nimi kontakt i radzę poczytać trochę o komornikach bo oni też mają swoje prawa ale też obowiązki.Właśnie jednego z nich nauczyłam postępowania z ludźmi.Pozdrawiam.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Kalkulator opłat sądowych Taksa notarialna
Baza adresów sądów i prokuraturWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM