| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Czy raz zajęta nieruchomość może być ponownie zajęta?

Ruchomość może być ponownie zajęta w sytuacji kiedy wierzyciel skieruje do komornika wniosek o egzekucję na mocy innych tytułów wykonawczych.

Sytuacja taka może mieć również miejsce kiedy kilku innych wierzycieli dysponując sądowymi tytułami wykonawczymi kieruje egzekucję przeciwko dłużnikowi i składa wniosek o wszczęcie egzekucji z ruchomości zajętej już wcześniej w innej sprawie.

Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji komornik umieszcza wzmiankę o dalszym zajęciu w protokole z pierwszego zajęcia. Tak więc nie wymagane jest sporządzenie przez komornika nowego protokołu i zawiadomienie dłużnika.

Zobacz: Hipoteka, czyli sposób na zabezpieczenie wierzytelności

Dłużnik ma prawo wiedzieć kto jest wierzycielem w sprawie i jaki jest jej zakres.

Jeżeli zajęta rzecz stanowi współwłasność i prowadzona jest egzekucja z ułamkowej części ruchomości, zawiadomienie powinni otrzymać wszyscy współwłaściciele.

Jeżeli do pierwszego zajęcia ruchomości wymagalna była zgoda osoby trzeciej, która była we władaniu tą ruchomością to kolejne zajęcie także tej zgody wymaga.

Wierzyciel ma prawo obecności przy dokonaniu zajęcia ruchomości przez komornika, jeżeli złoży taki wniosek do komornika komornik musi się temu przychylić i zapewnić wierzycielowi obecność przy zajęciu.

Zobacz: Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Ponowne zajęcie jest skuteczne nawet jeśli komornik nie powiadomił wierzyciela i dokonał zajęcia pod jego nieobecność.
Jeżeli wierzyciel był nieobecny przy zajęciu a składał do komornika wniosek o obecność przy zajęciu przysługuje mu prawo sprawdzenia zajętych ruchomości na podstawie protokołu a konkretnie sprawdzenie u kogo owe ruchomości się znajdują, jaki jest ich stan.

W protokole sprawdzenia wpisuje się jedynie ujawnione różnice pomiędzy stanem przy pierwszym zajęciu a stanem w momencie dokonania spisu sprawdzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dłużnik ma prawo wiedzieć kto jest wierzycielem w sprawie i jaki jest jej zakres.
Dłużnik ma prawo wiedzieć kto jest wierzycielem w sprawie i jaki jest jej zakres.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK