| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest szczególnym sposobem egzekucji, gdyż przepisy ją regulujące stosuje się odpowiednio przy innych sposobach egzekucji (np. egzekucji z wierzytelności). Ponadto według tych przepisów odbywa się egzekucja z emerytur, rent i zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Zajęcie

Do egzekucji z wynagrodzenia komornik przystępuje przez zajęcie. W tym celu komornik wzywa pracodawcę by do wysokości egzekwowanej kwoty (tj. wysokości długu) i aż do pełnego pokrycia długu nie wypacał dłużnikowi żadnego wynagrodzenia (poza kwotą wolną od zajęcia) i z zasady wzywa go by przekazywał zajętą część wynagrodzenia bezpośrednio do komornika.

Jednocześnie komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanej kwoty i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza kwotą wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden sposób. W przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne jest zawieszone, a zajęcie wynagrodzenia nie zostało wycofane (m.in. z powodu braku takiego wniosku wierzyciela) zakład pracy ma nadal obowiązek przekazywania komornikowi potrąceń.

Zobacz: W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

Kwoty uzyskane

Uzyskane kwoty komornik nie przesyła wierzycielowi tylko składa je na rachunek depozytowy sądu. W przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne jest umorzone to zajęcie wynagrodzenia jest uchylone z mocy prawa (komornik powinien wtedy wycofać zajęcie w zakładzie pracy). Zajęcie wynagrodzenia jest dokonane z chwilą doręczenia zakładowi pracy ww. wezwania komornika.

Określenie chwili zajęcia jest ważne dla ustalenia powstania skutków zajęcia, tj. ustalenia, od jakiego momentu zakład pracy ma obowiązek dokonywać potrąceń i od jakiego momentu dłużnik nie może odbierać zajętej części wynagrodzenia. Na skutek zajęcia wynagrodzenia za pracę wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika.

Oznacza to np. to, że może wystąpić do zakładu pracy, aby ten podał, w jakiej wysokości dłużnik pobiera wynagrodzenie. Jest to przydane w celu kontroli prawidłowości wysokości potrąceń oraz w przypadku, gdy wierzyciel występuje przeciwko pracodawcy z roszczeniem o naprawienie szkody powstałej na skutek nieprawidłowego dokonywania potrąceń.

Ciągłość zajęcia

W przypadku egzekucji z wynagrodzenia obowiązuje zasada ciągłości zajęcia wynagrodzenia. Wyraża się ona tym, że zajęcie wynagrodzenia obowiązuje nadal choćby po zajęciu zakład pracy nawiązał nowy stosunek pracy z dłużnikiem albo zakład pracy przeszedł na nowa osobę (zmienił się właściciel zakładu), jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała. W przypadku rozwiązania mowy o pracę z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca ma obowiązek uczynić wzmiankę o zajęciu na wydawanym dłużnikowi świadectwie pracy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzeniem za pracę jest periodyczne (płatne okresowo) świadczenie należne pracownikowi z zamian za pracę (w skład tak rozumianego wynagrodzenia wchodzą także premie, nagrody itp.).
Wynagrodzeniem za pracę jest periodyczne (płatne okresowo) świadczenie należne pracownikowi z zamian za pracę (w skład tak rozumianego wynagrodzenia wchodzą także premie, nagrody itp.).

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK