REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności.
Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności.

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie egzekucji prowadzonej na rzecz kilku wierzycieli może dojść do takiej sytuacji, gdy z sumy uzyskanej z egzekucji nie jest możliwe jednoczesne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Wtedy konieczny jest podział tak uzyskanych kwot. Podział sumy uzyskanej z egzekucji jest to podział dokonany na podstawie planu podziału.

Ponadto podziału sumy dokonuje się w przypadku egzekucji przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika i w przypadku sprzedaży takiego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

REKLAMA

Plan podziału z reguły sporządza komornik. W przypadku egzekucji z nieruchomości komornik sporządza tylko projekt planu, który przedstawia sądowi (ten może go zaakceptować lub zmienić). W przypadku egzekucji przez zarząd plan sporządza zarządca. W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa plan sporządza sąd.

Zobacz: Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Zasady podziału

Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności

Przepisy przyjmują zasadę uprzywilejowania jednych należności przed innymi, tj. należności zaliczone do kategorii wcześniejszej podlegają zaspokojeniu przed należnościami zaliczonymi do kategorii późniejszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O uprzywilejowaniu pewnych należności przed innymi decydują szczególnie ważne względy o charakterze społeczno-gospodarczym, socjalnym czy dotyczące interesu publicznego.

Zasada równorzędności mówi, że należności zakwalifikowane do tej samej kategorii są względem siebie równe i podlegają zaspokojeniu proporcjonalnie do swojej wysokości. Gdy uzyskana kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich należności zaliczonych do danej kategorii to wtedy przydziela się poszczególnym należnościom kwoty proporcjonalne do ich wysokości. Wyjątek od tej zasady został przewidziany do należności z kategorii czwartej, piątej i ósmej, gdzie obowiązuje zasada pierwszeństwa powstania wierzytelności (pierwsza zaspokajana jest wierzytelność powstała najwcześniej, druga powstała później itd.). O pierwszeństwie decyduje kolejność wpisu wierzytelności do danego rejestru (np. do księgi wieczystej).

Zobacz: Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Kolejność zaspokajania

Generalnie istnieje 11 kategorii zaspokajania. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się kolejno:

  1. Koszty egzekucyjne {do tej kategorii zaliczamy m.in. opłatę egzekucyjną czy wydatki poniesione w toku egzekucji};
  2. Alimenty {Alimenty tym renty mające charakter alimentów};
  3. Należności za pracę (w wysokości najniższego ustawowego wynagrodzenia) za okres 3 miesięcy {do tej kategorii nie zaliczamy wynagrodzenia otrzymywane na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia};
  4. Należności zabezpieczone hipoteką morską;
  5. Należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem rejestrowym {do tej kategorii zaliczamy każdą należność zabezpieczona hipoteką umowną, ustawową i przymusową};
  6. Pozostałe należności za pracę, które nie zostały zaspokojone w kategorii trzeciej {do tej kategorii także nie zaliczamy wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia};
  7. Podatki i inne należności Skarbu Państwa, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych;
  8. Należności zabezpieczone zastawem lub te, które korzystały z ustawowego pierwszeństwa niewymienione w kategoriach wcześniejszych;
  9. Należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję {tj. wierzyciele, na których wniosek egzekucja została wszczęta, wierzyciele, na rzecz, których egzekucja została wszczęta z urzędu i wierzyciele, którzy przyłączyli się do wszczętej egzekucji};
  10. Inne należności {do tej kategorii zaliczymy należności tych wierzycieli, którzy nie prowadzili egzekucji a którzy złożyli wniosek o uwzględnienie ich w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji};
  11. Kary pieniężne i grzywny (sądowe i administracyjne).

REKLAMA

Z zasady w równym stopniu z każda należnością zaspokajane są odsetki i koszty. Jeżeli wierzyciel inaczej nie postanowi to każdą sumę przeznaczoną dla niego przeznacza się w pierwszej kolejności na koszty postępowania, następnie na odsetki i na końcu na poczet należności głównej

Komornik wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi K. z jego nieruchomości na rzecz następujących wierzycieli:
1. Pawła K. z tytułu zaległych alimentów (kwota długu 5.200zł),
2. Firmy „Telefony” S.A. z tytułu niezapłaconej faktury (kwota długu 400 zł),
3. Urzędu Skarbowego z tytułu zaległych podatków (kwota długu 50.000zł,)
4. Banku Krajowego S.A. z tytułu zaległej pożyczki (kwota długu 10.000zł) - wierzyciel ten obciążył nieruchomość dłużnika hipoteką w kwocie 10.000zł
5. Sądu Rejonowego z tytułu grzywny (kwota długu 1.500zł)
Nieruchomość została sprzedana na licytacji. Kwota uzyskana z egzekucji (po zaspokojeniu kosztów egzekucyjnych) wynosi 45.200zł i będzie podzielona w następujący sposób:
1. kwota 5.200zł na rzecz wierzyciela Pawła K. (II kategoria zaspokajania)
2. kwota 10.000zł na rzecz wierzyciela Bank Krajowy S.A (V kategoria zaspokajania)
3. kwota 30.000zł na rzecz wierzyciela Urzędu Skarbowego (VII kategoria zaspokajania) - z uwagi na wierzycieli korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia należność US została uiszczona tylko do kwoty 30.000zł
Pozostali wierzyciele nie zostaną w ogóle zaspokojeni, gdyż znajdują się w dalszych kategoriach zaspokajania – Firma „Telefony” S.A. (IX kategoria zaspokajania) i Sąd Rejonowy (XI kategoria zaspokajania).

Postępowanie podziałowe

Postępowanie związane ze sporządzeniem planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji nazywane jest postępowaniem podziałowym. Jest ono końcowym etapem postępowania egzekucyjnego następującym w zasadzie po zakończeniu egzekucji z danego składnika majątku dłużnika. Wyjątkowo przy egzekucji ze świadczeń powtarzających się (np. emerytury dłużnika) postępowanie podziałowe może toczyć się jednocześnie z egzekucją.

W podziale sumy biorą udział nie tylko wierzyciele egzekwujący, (czyli prowadzący egzekucję), ale także m.in. wierzyciele, którzy złożyli - do organu sporządzającego plan – tytuł wykonawczy wraz z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty czy wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa (patrz zakładka Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika).

Zobacz: Kiedy wierzyciel przejmie nieruchomość dłużnika?

REKLAMA

Plan podziału jest wydawany w postaci orzeczenia organu egzekucyjnego lub zarządcy. W planie podziału należy wymienić m.in. sumę podlegającą podziałowi; wysokość należności dla osób uczestniczących w podziale; sumę, jaka przypada każdemu z uczestnikowi podziału i sumy, które mają być wypłacone. O sporządzeniu planu podziału zawiadamia się dłużnika i osoby uczestniczące w podziale.

Podmioty te w ciągu dwóch tygodni od daty zawiadomienia mogą wnieść do organu egzekucyjnego zarzuty przeciwko planowi podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Prawomocny plan podlega wykonaniu z urzędu. Wykonanie polega na wypłaceniu uczestnikom podziału sum im należnych. Należności wierzycieli, którzy nie mają jeszcze tytułu wykonawczego (np. tym, którzy uzyskali zabezpieczenie) pozostawia się na rachunku depozytowym sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA