| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja z innych praw majątkowych

Egzekucja z innych praw majątkowych

Przez prawa majątkowe, których dotyczy ten sposób egzekucji należy rozumieć prawa majątkowe inne niż wierzytelność, prawo własności i użytkowania wieczystego.

Przykładem taki praw są: prawo patentu, prawo z rejestracji znaku towarowego, prawo przysługujące dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki cywilnej lub jej rozwiązania, udział wspólnika w spółce handlowej czy papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu.

Zajęcie innego prawa majątkowego

Egzekucję z innego prawa majątkowego z zasady prowadzona jest przez komornika działającego przy sądzie w okręgu, którego dłużnik zamieszkuje, chyba, że dłużnik wybierze innego komornika (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju). Do egzekucji z innego prawa majątkowego komornik przystępuje przez jego zajęcie.

Zobacz: W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W tym celu komornik:

  • zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie wolno odbierać żadnego świadczenia przysługującemu mu z zajętego prawa;
  • wezwie osobę, (która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika) by obowiązku tego nie realizowała wobec dłużnika, a wynikające z prawa majątkowego świadczenia uiszczała komornikowi lub na rachunek depozytowy sądu.

Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wyżej wymienionego wezwania komornika osobie, która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika. Jeżeli wyżej wymienione zawiadomienie skierowane do dłużnika zostanie doręczone mu wcześniej niż osobie (która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika) to zajęcie jest już dokonane z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.

Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.

Przy zajęciu niektórych praw komornik obowiązany jest dokonać dodatkowych czynności, np. w przypadku zajęcia udziału dłużnika w spółce handlowej albo prawa dłużnika z tytułu udziału w takiej spółce komornik zawiadamia o zajęciu spółkę i zgłasza ten fakt sądowi rejestrowemu.

Zobacz: Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Skutki zajęcia prawa majątkowego są m.in. następujące:

  • z mocy zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do jego zaspokojenia w drodze egzekucji oraz może podejmować wszelkie działania niezbędne do zachowania prawa;
reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.
Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK