| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Nagminne jest, że dłużnicy nie regulują lub przestają regulować zobowiązanie, co kończy się często sprawą w sądzie. Czy wierzyciel ma prawo żądać zabezpieczenia majątku dłużnika na poczet wyroku, który dopiero ma zapaść?

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ja wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła się odbyć w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.

Wierzyciel złożył wniosek o udzielenie zabezpieczenia na majątku dłużnika przed wydaniem wyroku. Minęły 3 miesiące, a sąd nie wydal żadnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Co może zrobić wierzyciel?
Wierzyciel ma prawo złożyć skargę na opieszałość sądu w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie.

Polecamy serwis Spółki

Dłużnik może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia.
Nie stanowi przeszkody do rozpoznania wniosku o zabezpieczenie roszczenia i wydania zarządzenia tymczasowego przez sąd wojewódzki okoliczność, że wierzyciel w terminie będzie żądał w pozwie skierowanym do sądu rejonowego wydania przeciwko pozwanemu dłużnikowi nakazu zapłaty, w warunkach określonych w art. 485 i następnych KC (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 22 lutego 1995 r., sygn. akt I Acz 76/95).

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie lub interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie lub interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK