| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne od wyegzekwowanych należności. W przypadku egzekucji należności pieniężnych opłata egzekucyjna – opłata stosunkowa wynosi od 8% do 15% kwoty wyegzekwowanej przez komornika.

Kiedy opłata stosunkowa w wysokości 15%

Zasadą jest, iż opłata egzekucyjna pobierana przez komornika wynosi 15% kwoty przez niego wyegzekwowanej. Aby zapewnić minimalny dochód komornikowi, a także by zbytnio nie obciążać dłużnika, ustawodawca wprowadził minimalną i maksymalną kwotę opłaty pobieranej przez komornika. I tak kwota pobrana przez komornika nie może być niższa niż 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i wyższa, niż trzydziestokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Kiedy opłata stosunkowa w wysokości 15%

W przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania przez komornika egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8 % wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Polecamy: Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty

Także tutaj ustawodawca wprowadza minimalną i maksymalną kwotę opłaty pobieranej przez komornika, która nie może być niższej niż 1/20 i nie może być wyższa niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zobacz również: Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Opłata w wysokości 5%

W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela (z reguły będzie miało to miejsce w przypadku zapłaty długu bezpośrednio do wierzyciela z pominięciem komornika) oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego (umorzenie egzekucji z mocy prawa po upływie roku na skutek bezczynności wierzyciela) komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Piotr ma dług w wysokości 100.000 zł. Jeżeli komornik skieruje egzekucję do nieruchomości, którą następnie sprzeda, wówczas pobierze opłatę stosunkową w kwocie 15.000 zł. Jeżeli jednak kwota ta wyegzekwowana zostanie z rachunku bankowego dłużnika, wówczas opłata egzekucyjna wyniesie 8.000 zł. Jeżeli jednak Piotr spłaci dług bezpośrednio wierzycielowi, wówczas komornik naliczy jedynie opłatę w wysokości 5.000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK