REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna

Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna /fot. Fotolia
Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Windykacja – proces, który niestety jest rzeczą naturalną w dzisiejszych czasach. Posiadając firmę i nawiązując współpracę z wieloma kontrahentami, pracownikami i współpracownikami obie strony muszą brać pod uwagę ryzyko, iż mogą napotkać na swojej drodze sytuację, w której będą zmuszeni użyć środki określone prawem, by odzyskać swoje należności.

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Jak wiadomo postępowanie sądowo-egzekucyjne wiąże się z silnym stresem i emocjami. Windykacja z prawnego punktu widzenia jest to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które mają na celu doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania, jakie zaciągnął wobec wierzyciela.

REKLAMA

Wyróżniamy dwa sposoby prowadzenia windykacji:

REKLAMA

(1) polubowna – polega na bieżącym monitorowaniu spłat wierzytelności przez dłużnika poprzez wysyłanie monitów, telefonicznych zapytań, polubownym rozłożeniu na raty spłaty zadłużenia, zgodnie z ustalonym harmonogramem, przypominaniu dłużnikowi o spłacie zobowiązania wg ustalonych dat,

(2) sądowa – polega na wystąpieniu na drogę sądową, wysłaniu do sądu pozwu o zapłatę, który kończy się na uzyskaniu przez wierzyciela sądowego wyroku bądź nakazu zapłaty określonej sumy pieniędzy, który zostanie opatrzony w klauzulę natychmiastowej wykonalności, stając się tym samym tytułem wykonawczym, dającym wierzycielowi podstawę do rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Wierzyciel posiadający tytuł wykonawczy może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika wg właściwości miejscowej.

Jak wyglądają etapy windykacji?

(1) Powstanie zobowiązania – najczęściej zobowiązanie powstaje w wyniku niezapłacenia faktur bądź innych zobowiązań w określonym terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

(2) Postępowanie polubowne – jest to proces, w którym wierzyciel samodzielnie próbuje odzyskać pieniądze od dłużnika. Działanie to w dużej mierze opiera się na wysyłaniu monitów drogą e-mail, wysyłaniu wezwań do zapłaty, w którym to wierzyciel określa termin zapłaty danego zobowiązania, próby nawiązania spłaty zadłużenia poprzez kontakt telefoniczny. Na tym etapie windykacji często dochodzi do zawarcia ugody spłaty zadłużenia pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. W ugodzie dłużnik uznaje swój dług oraz zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w określonym w ugodzie terminie. Często mamy tutaj do czynienia z rozłożeniem długu na raty.

(3) Postępowanie sądowe – w tej sytuacji dłużnik najczęściej nie dochował warunków zawartej ugody, czyli nie płaci swego zobowiązania wg ustalonego harmonogramu. Ważnym w tym przypadku jest fakt, że zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, które stanowi postawę do dalszego ubiegania się o zwrot zobowiązania.

(4) Postępowanie klauzulowe – postępowanie to odbywa się na wniosek złożony przez wierzyciela w celu uzyskania klauzuli wykonalności. Wyrok bądź nakaz zapłaty opatrzony niniejszą klauzulą stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.

(5) Postępowanie egzekucyjne – w momencie, kiedy złożymy wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne. Celem niniejszego postępowania jest odzyskanie zobowiązania. W tym przypadku dłużnik musi liczyć się z dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi. W konsekwencji czego, jego zobowiązanie wzrośnie nawet kilkukrotnie.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna

W artykule omówiono również sposoby odzyskiwania należności oraz jakie uprawnienia posiada firma windykacyjna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA