| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Rekompensata dla przedsiębiorcy za odzyskiwanie wierzytelności

Rekompensata dla przedsiębiorcy za odzyskiwanie wierzytelności

Niemal każdy przedsiębiorca prowadzący działalność staje przed problemem braku płatności za spełnione świadczenie lub opóźnień w płatnościach. Chociaż towary zostały dostarczone, a usługi wyświadczone, przedsiębiorcy niejednokrotnie nie uzyskują spodziewanego ekwiwalentu. Takie oczywiście negatywnie wpływają na płynność finansową przedsiębiorstwa, a także możliwość zarządzania ich finansami, planowania i inwestowania.

W praktyce często przedsiębiorca w ramach jednej umowy ze swoim kontrahentem dokonuje sprzedaży towarów lub usług wielokrotnie, a za każdą sprzedaż wystawiana jest faktura, przykładowo do miesiąc. Skoro ustawa nie określa tej kwestii w sposób odmienny, należy przyjąć, że dochodzić można rekompensaty za windykację każdej z takich faktur, oczywiście, jeśli dłużnik jest w zwłoce z jej płatnością. Należy jednak podkreślić, że ustawodawca zauważył, że przepisy te nastręczają problemów w interpretacji i stosowaniu, aktualnie więc trwają prace legislacyjne nad ich doprecyzowaniem. Prace nad nowelizacją są na etapie sejmowym. Jeśli ustawa zmieniająca wejdzie w życie, będzie ona przewiązywała wprost, że jeśli w umie strony zastrzegą, że świadczenie pieniężne będzie następować w częściach, roszczenie o rekompensatę będzie przysługiwało od każdej niezapłaconej części.

Wartość rekompensaty w złotych oblicza się według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Ułatwienia w procedurze

Oprócz unormowania samego uprawnienia do dochodzenia kosztów windykacji, ustawodawca zadbał również o uproszczenie trybu dochodzenia owej rekompensaty. Kwoty tej można dochodzić bowiem w uprzywilejowanym postępowaniu nakazowym. Znowelizowano bowiem przepisy dotyczące trybu nakazowego i obecnie na podstawie art. 485 § 2a k.p.c. sąd wyda nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód kwoty 40 Euro tytułem windykacji. W trybie nakazowym można dochodzić również kosztów windykacji przewyższających tę kwotę pod warunkiem przedstawienia dokumentów potwierdzających poniesienie tych kosztów.

Kto i kiedy może dochodzić?

Na zakończenie wyjaśnić wypada, że przepisy ustawy mają zastosowanie jedynie wobec podmiotów określonych w ustawie, więc, mówiąc ogólnie, przedsiębiorców. Nadto rekompensaty można domagać się jedynie za koszty windykacji długu związanego z transakcją handlową stron. Taką transakcją jest wedle definicji umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, czyli w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Co do zasady chodzi więc o większość typowych spraw dotyczących niedokonania zapłaty za sprzedaż towaru lub usług z obrocie gospodarczym. Należy pamiętać, że przepisy te nie mają zastosowania do umów zawartych przed wejściem w życie ustawy tj. przed dniem 28.04.2013 r.

Zobacz serwis: Windykacja

Powyższe rozwiązanie zapewne stanowi duże usprawnienie dla przedsiębiorców dochodzących roszczeń od nielojalnych dłużników, warto więc o nim pamiętać rozważając dochodzenie nieuregulowanych wierzytelności.

Źródło: Agnieszka Chrząścik, Kancelaria prawna Law Up

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK