| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

Z wysokim ryzykiem nieotrzymania zapłaty w terminie muszą się także liczyć osoby nawiązujące relacje biznesowe z obywatelami Portugalii. Po poważnym kryzysie ekonomicznym Portugalczycy wciąż mają kłopot z terminową spłatą swoich zobowiązań i zajmuje im to średnio nawet 85 dni. Odsetek umarzanych w tym kraju długów również jest wysoki, bo sięga aż 3,9 proc., a prawna ścieżka dociekania swoich należności dzieli się na dwa etapy, których łączny czas trwania może przekraczać 2 lata. Wierzyciel musi zwykle zainwestować równowartość około 10 proc. od wartości długu, który próbuje odzyskać, a chcąc załatwić sprawę polubownie może być poproszony o dostarczenie większej ilości dokumentów niż jest to oczekiwane w większości europejskich państw.

Profesjonalne wsparcie

Ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą na świecie, firmy są i będą zmuszone do poszukiwania klientów oraz partnerów biznesowych na zagranicznych rynkach. To warunek konieczny dla zachowania dynamiczności rozwoju większości przedsiębiorstw, a ewentualne problemy związane z otrzymaniem zapłaty za swój towar czy oferowane usługi mogą przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. Jeśli takie trudności w uzyskaniu zapłaty pojawią się i dotyczyć będą mieszkańców obcego dla przedsiębiorcy kraju, to najlepiej jest poręczyć odzyskiwanie swoich należności specjalizującym się w tym firmom windykacyjnym. Nieznajomość lokalnych przepisów oraz konieczność samodzielnego dopilnowania przebiegu ewentualnego procesu sądowego w obcym kraju mogą być dla wierzyciela nie tylko kłopotliwe, ale i narażać go na zbędne koszty.

Zobacz: Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Źródło: Intrum Iustitia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »