| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Jak dochodzić odpowiedzialności od poręczyciela?

Poręczenie to jedno z najczęściej spotykanych zabezpieczeń wierzytelności. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna. Poręczenia może udzielić każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna oraz tzw. ułomna osoba prawna, czyli podmiot, który nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną.

Przedmiot poręczenia

Przedmiotem poręczenia mogą być zarówno zobowiązania pieniężne, jak i niepieniężne, ograniczone do części zobowiązania głównego lub tylko do oznaczonej wysokości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność poręczyciela

Strony mogą kształtować swój stosunek prawny w sposób dogodny dla nich. Mogą postanowić, że odpowiedzialność poręczyciela będzie opierała się na zasadzie solidarności z dłużnikiem głównym lub też wyłączyć taką zasadę. Innym wyjściem jest zastosowanie odpowiedzialności subsydiarnej poręczyciela. Oznacza to, że będzie on zobowiązany do zaspokojenia wierzyciela dopiero po zdarzeniu, od którego zależy powstanie odpowiedzialności poręczyciela. Poręczenie może być ograniczone w czasie, strony mogą ustalić, że poręczyciel będzie odpowiadał z góry do wyznaczonej kwoty, a także jego przedmiot może dotyczyć długu przyszłego. W sytuacji, gdy strony nie uwzględnią zasad odpowiedzialności w umowie, obowiązuje zasada solidarnej odpowiedzialności za dług. Ważną kwestią dla poręczyciela jest obowiązek poinformowania dłużnika o tym, że wierzyciel domaga się od niego zaspokojenia roszczenia oraz wezwania go do udziału w sprawie. Jeśli dłużnik nie weźmie udziału, nie może również podnieść przeciwko poręczycielowi zarzutów, które mu przysługiwały przeciwko wierzycielowi, a których poręczyciel nie podniósł, ponieważ o nich nie wiedział.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Ograniczenie poręczenia                                                                                                                   

Każde ograniczenie związane z umową poręczenia musi być zawarte w jej treści. Jeśli takie zapisy nie zostaną dokonane, poręczyciel będzie odpowiadał w takim samym zakresie, w jakim odpowiada dłużnik. Ograniczenie poręczenia może dotyczyć odpowiedzialności za kary umowne i odsetki za opóźnienie czy terminu udzielonego poręczenia. W przypadku zaniechania określenia tego ostatniego, poręczenie będzie uważane za bezterminowe i nie będzie możliwości ograniczenia poręczyciela za długi.

Jak odzyskać dług gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Wygaśniecie odpowiedzialności dłużnika

Odpowiedzialność poręczyciela nigdy nie wygasa wraz ze śmiercią dłużnika głównego, ponieważ w takim przypadku odpowiada on za długi razem ze spadkobiercami zmarłego. Poręczenie wygasa wraz z wygaśnięciem zobowiązania głównego, jak również w sytuacji potrącenia wierzytelności, odnowienia zobowiązania głównego, zwolnienie z długu i jego przejęcie oraz gdy inne zapisy umowy tak stanowią.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK