| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Wszelkie sprawy dotyczące instytucji przedawnienia określone są w art. 117 - 125 K.C. i zgodnie z zawartymi w nim przepisami roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu w określonych terminach. Najprościej rzecz ujmując, przedawnienie polega na tym, że według prawa, po upływie określonego czasu wierzyciel nie może zobligować dłużnika do spełnienia świadczenia.

Przedawnienia mandatów

Czy mandaty warto wyrzucać do kosza? Zawsze istnieje szansa, że się przedawnią, a my w wygodny sposób unikniemy kary... Sprawa nie jest aż tak prosta. Co prawda może zdarzyć się przypadek, że po otrzymaniu mandatu, nie otrzymamy wezwania do zapłaty i mandat w ciągu roku ulegnie przedawnieniu, ale jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu okres przedawnienia zwiększa się na czas procesu, a ten może potrwać nawet kilka lat. Z kolei kwota do zapłaty zwiększa się kilkukrotnie. Przedawnienie mandatu to raczej łut szczęścia, na który nie warto liczyć.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Tylko dwa lata

Debet na koncie; roszczenia z tytułu usług telekomunikacyjnych, umowy o dzieło, czy umowy sprzedaży; przedawniają się w okresie dwóch lat. „Wierzyciele powinni czuwać nad terminami płatności kontrahentów. Jeśli mamy problem ze ściągnięciem długu powinniśmy sprawę zgłosić do sądu. Pamiętajmy jednak, że dłużnik w sytuacji, kiedy jego dług się przedawnił na drodze sądowej co do zasady wygra z wierzycielem. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, najlepiej zgłosić się do windykatora w pierwszych 180 dniach, kiedy dług nie został uregulowany (chyba, że termin przedawnienia jest krótszy, jak w przypadku umowy przewozu – 1 rok).Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie odzyskać należne pieniądze.”- mówi Grzegorz Gawroński, prezes zarządu Egzekucja24.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Długi długoletnie

Spirala zadłużenia z reguły ciągnie się latami. Niektóre zobowiązania przedawniają się po upływie kilku lat. Po trzech latach przedawniają się zobowiązania z umowy kredytu, czy pożyczki, długi na karcie kredytowej, roszczenia z umowy ubezpieczeniowej, alimenty, roszczenia z tytułu czynszu, czy umowy o pracę. Równie niemożliwe do zapomnienia są długi, które przedawniają się po nawet 10 latach takie jak: roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, czy należności wobec ZUS-u z tytułu składek lub czyny niedozwolone, które tracą ważność dopiero po 20 latach.

Interesującym zagadnieniem są długi spadkowe. Wierzyciel ma prawo żądać od spadkobierców zapłaty wszelkich należności, nawet jeśli nie wiedzieli oni o zaciągniętych przez spadkodawcę kredytach czy pożyczkach. Spadkobiercy odpowiadają za jego długi, chyba że odrzucą spadek. Jeżeli jednak wierzyciel nie podejmuje żadnych kroków wobec dłużnika w ciągu 10 lat sprawa może się przedawnić.

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK