| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Czy można odzyskać przedawniony dług?

Wiele spraw tego typu pokazuje, że przedawniony dług, to jeszcze nie koniec świata. Również takie pieniądze można jeszcze odzyskać. Zasada jest jedna: należy jak najszybciej przerwać bieg przedawnienia. Najczęściej praktykowane są dwa sposoby: złożenie pozwu do sądu lub na podstawie aktu notarialnego wniesienie o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Rzeczony akt notarialny jest podstawą do egzekucji. Jest on zawierany z kontrahentem najczęściej w formie ugody, w której zobowiązuje się do spłacenia długu w danych terminach. Kiedy dłużnik nie wywiązuje się z ustaleń co do terminu płatności powinniśmy zgłosić się do radcy prawnego, prawnika lub do firmy windykacyjnej. Warto najpierw zgłosić się o pomoc do windykatora, który najpierw próbuje ściągnąć dług polubownie, a dopiero później (kiedy mediacje nie skutkują) zgłasza sprawę do sądu. Jedną z takich spraw skończyliśmy przed kilkoma dniami. Klient zgłosił się do nas z prośbą o pomoc w odzyskaniu długu, który miał się przedawnić w ciągu najbliższych 2. dni. Mimo tak krótkiego terminu, odzyskaliśmy dług w kwocie ok. 20 tys. zł przed złożeniem pozwu, przedstawiając dłużnikowi z jakich możliwości prawnych skorzystamy zanim dojdzie do przedawnienia- mówi Grzegorz Gawroński, prezes zarządu Egzekucja24.

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK