| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

W związku z tym istnieje konieczność „zmieszczenia się” w ramach czasowych narzuconych przez przepisy. W innym przypadku można spotkać się z sytuacją, w której dłużnik podniesie zarzut przedawniania i odzyskanie należności nie będzie możliwe.

Jeżeli sąd uzna roszczenie przedsiębiorcy za zasadne, ma on długi czas na jego egzekucję, przepisy stanowią bowiem, że roszczenie uznane przez sąd przedawnia się z upływem dziesięciu lat. 

Przedsiębiorca wystąpił do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności, polegającej na zapłacie 100 tys. zł. za wykonane usługi. Wyrok uprawomocnił się 10 października 2010 r. Od tego dnia przedsiębiorca ma dokładnie dziesięć lat na wszczęcie egzekucji i inne czynności niezbędne do odzyskania swojej należności.

Przeczytaj również: Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Jeżeli więc w tym okresie przedsiębiorca rozpocznie egzekucję, a w jej toku podejmie także niezbędne czynności, celem uzyskania należnej mu kwoty (np. wnioskowanie o wyjawienie majątku) może liczyć na powodzenie tych działań. Jeżeli natomiast nie wykona koniecznych, przewidzianych prawem czynności, powinien liczyć się z możliwością nieuzyskania zapłaty. Co więcej, wierzyciel jest zobowiązany podjąć działania egzekucyjne w terminie roku od chwili gdy staje się to możliwe. Niepodjęcie tych działań również powoduje umorzenie postępowania. Oczywiście dokonanie określonych czynności powoduje przerwanie tego rocznego okresu i rozpoczęcie go na nowo. Nie wszystkie jednak czynności umożliwiają przerwanie biegu przedawnienia. Jedną z nich jest wniosek o wyjawienie majątku.

Polecamy serwis Odszkodowania

Sąd Najwyższy uznał, że czynność jaką jest wnioskowanie o wyjawienie majątku przez dłużnika, nie przerywa biegu przedawnienia. Dlatego też niezwykle ważne jest dotrzymywanie terminów i pilnowanie, aby ich nie przekroczyć. Może mieć to bowiem przykre skutki w postaci niemożliwości uzyskania swojej należności. Należy więc pamiętać o rocznym terminie na dokonanie czynności w postępowaniu oraz dziesięciu latach, po upływie których nie jest już możliwe w żaden sposób odzyskanie swojej należności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK