| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy Rejestr Długów został utworzony w oparciu o ustawę. Nadzór nad nim sprawuje ministerstwo gospodarki. Jest to bardzo skuteczne narzędzie, zapewniające bezpieczny i uczciwy obrót. Rejestr jest jawny, a więc każdy przedsiębiorca, który chce przed zawarciem umowy sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma problemów ze spłata swoich zobowiązań, ma taką możliwość. Eliminuje to z obrotu nieuczciwych kontrahentów.

Oczywiście do rejestru nie trafia się od razu po nieuregulowaniu swojego zobowiązania. Przedsiębiorca, zanim trafi do Rejestru, ma wiele możliwości spłaty swojego zadłużenia. Może zawrzeć umowę o rozłożenie długu na raty, czy odroczenie terminu płatności. Jeśli jednak pomimo takich zabiegów dalej, uporczywie unika zapłaty i w żaden sposób nie chce uregulować swojej sytuacji finansowej, wówczas może liczyć się z umieszczeniem go w Rejestrze. Jest to dla każdego przedsiębiorcy niezwykle niewygodna sytuacja. Widniejąc w rejestrze musi liczyć się z faktem, że stał się niewiarygodny, a wiedzę o tym będzie miał każdy jego potencjalny kontrahent. Z racji zaś tego, że dostęp do KRD jest łatwy (przez internet lub telefon), istnieje spora szansa, że jego kontrahenci dowiedzą się o jego niechęci do regulowania swoich zobowiązań.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić klienta?

Umieszczenie nieuczciwego przedsiębiorcy w Rejestrze powoduje także niemożność korzystania przez niego z różnego rodzaju usług finansowych, takich jak kredyt, zakupy na raty, czy nawet leasing.

Polecamy serwis: Leasing

Biorąc pod uwagę konsekwencje wpisania przedsiębiorcy do KRD, już sama groźba takiego wpisu powinna w wielu przypadkach skutkować uregulowaniem zobowiązania. A jeżeli pomimo wezwań, dłużnik nadal nie spłaci swego długu, należy umieścić go w Rejestrze. Wpis ten będzie istniał tam przez dziesięć lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK