| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego

Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego

Decyzja w zakresie prowadzenia postępowania zabezpieczającego należy do powoda (uprawnionego). Jednocześnie należy mieć na względzie okoliczność, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty określonej w tytule zabezpieczenia (np. wyroku sądu gospodarczego w I instancji, nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym) nie oznacza, iż z zabezpieczonej kwoty osoba dokonująca zabezpieczenie otrzyma całą należną kwotę.

Opłata od dokonania zabezpieczenia

Opłaty od dokonania przez komornika zabezpieczenie uiszcza uprawniony (wierzyciel). Za dokonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego komornikowi przysługuje opłata w wysokości 2 % wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie mniejsza jednak niż 3 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i nie wyższa niż pięciokrotność tego wynagrodzenia.

Jeżeli wierzyciel wraz z wnioskiem o dokonanie zabezpieczenia nie uiści w/w opłaty, komornik wzywa go do jej uiszczenia i do czasu uiszczenia opłaty komornik nie dokonuje zabezpieczenia. Nieuiszczenie przez wierzyciela przedmiotowej opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu wezwania do zapłaty, powoduje zwrot wniosku.

Zobacz serwis: Windykacja

Opłacalność dokonania zabezpieczenia

Postępowanie zabezpieczające ma na celu umożliwienie wierzycielowi (powodowi) zaspokojenia po zakończeniu postępowania sądowego. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, iż w trakcie trwania postępowania sądowego, pozwany (dłużnik) wyzbędzie się swojego majątku, właśnie po to, by uniemożliwić przeprowadzenie przez komornika skutecznego postępowania egzekucyjnego. Jeżeli więc powód uzyska tytuł zabezpieczenia, co do zasady winien przeprowadzić postępowanie zabezpieczające.

Jednocześnie jednak wierzyciel powinien mieć świadomość, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty wskazanej w tytule zabezpieczenia nie oznacza, iż cała kwota trafi do wierzyciela. Jeżeli bowiem do komornika po dokonaniu już zabezpieczenia, wpłyną wnioski egzekucyjne, inni wierzyciele będą mogli uczestniczyć w podziale kwoty zabezpieczonej przez komornika, każdy proporcjonalnie do wysokości egzekwowanej należności.

Są to okoliczności na które nie będzie miał wpływu wierzyciel dokonujący zabezpieczenia i których nie można w żaden sposób sprawdzić, ani przewidzieć. Ewentualnie można zasięgnąć informacji w stosownych rejestrach dłużników, czy dłużnik nie jest w nich wpisany, niemniej czynności tych należy dokonywać zanim nawiąże się z drugą stroną kontakty handlowe.

Jak sprawdzić, czy komornik nie prowadzi już egzekucji przeciwko dłużnikowi

Przed skierowaniem wniosku o dokonanie zabezpieczenia i przed uiszczeniem opłaty do komornika, wierzyciel może jedynie sprawdzić, czy komornik nie prowadzi przeciwko dłużnikowi postępowania/postępowań egzekucyjnych.

Powyższego dokonuje się w oparciu o art. 760(1) Kodeksu postępowania cywilnego, na podstawie którego komornik ma obowiązek udzielić wierzycielowi odpowiedzi - wierzycielowi dysponującemu tytułem wykonawczym lub egzekucyjnym (a więc np. nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym), czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.

Zobacz: Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

Tak więc decyzja w zakresie zabezpieczenia należy do dłużnika, który musi mieć świadomość korzyści, jakie może odnieść z dokonania zabezpieczenia, jak i kosztów, które musi ponieść, a których może nigdy nie odzyska od dłużnika.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK