| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Bezskuteczność egzekucji – czy to koniec sprawy?

Bezskuteczność egzekucji – czy to koniec sprawy?

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie oznacza, iż wierzyciel nigdy nie zostanie zaspokojony, a dłużnik może spokojnie spać i nie będzie musiał nigdy spłacić kwoty zasądzonej orzeczeniem sądowym.

Wielu wierzycieli uważa, iż umorzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika z uwagi na jego całkowitą bezskuteczność, jak i częściową bezskuteczność oznacza, iż wierzytelności nigdy nie będzie można wyegzekwować. Także dłużnicy uważają, że raz umorzone postępowanie egzekucyjne oznacza koniec ich kłopotów.

Umorzenie egzekucji nie oznacza końca problemów dłużnika

Umorzenie egzekucji nie pozbawia wierzyciela w możliwości dochodzenia swoich należności od dłużnika. Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego całkowitej lub częściowej bezskuteczności oznacza, iż aktualnie dłużnik nie posiada majątku, z którego możliwym jest przeprowadzenie przez Komornika skutecznego postępowania egzekucyjnego, albo majątek ten ukrył w sposób uniemożliwiający jego odnalezienie przez komornika.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zobacz serwis: Windykacja

Po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez komornika, wierzyciel w każdym czasie może złożyć ponowny wniosek egzekucyjny. Może już to uczynić w kilka dni po umorzeniu egzekucji przez komornika, a może to zrobić po kilku latach. Pamiętać jednak należy, iż roszczenie stwierdzone tytułem wykonawczym (orzeczeniem sądu) przedawnia się po 10 latach, zaś odsetki od należności głównej po trzech latach. Aby nie dopuścić do przedawnienia tak należności głównej, jak i odsetek, zasadnym byłoby kierowanie przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego do komornika co 3 lata. Skierowanie bowiem sprawy do komornika powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia.

Pamiętać jednocześnie należy, iż dłużnikowi trudno będzie przez całe życie ukrywać swój ewentualny majątek, a prędzej czy później zacznie on pracować, czy też ostatecznie przejdzie na emeryturę i wówczas będzie składnik majątkowy dłużnika, z którego będzie można prowadzić egzekucję. Ponad to niewykluczonym jest, iż dłużnik otrzyma jakąś darowiznę, albo spadek po swoich rodzicach, czy innych członkach rodziny, co również stworzy wierzycielowi możliwość wyegzekwowania przysługującej mu należności.

Zobacz serwis: Wszczęcie egzekucji

Jednocześnie dłużnicy powinni mieć na względzie, iż obecnie bardzo łatwo jest wpisać ich do odpowiednich rejestrów dłużników, co może im nie tylko skutecznie uniemożliwić prowadzenie działalności gospodarczej, ale także uniemożliwić uzyskanie kredytu z banku, czy też innej instytucji finansowej udzielającej pożyczek.

Aktualizacja: 12.10.2011

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umorzenie egzekucji nie pozbawia wierzyciela w możliwości dochodzenia swoich należności od dłużnika.
Umorzenie egzekucji nie pozbawia wierzyciela w możliwości dochodzenia swoich należności od dłużnika.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-03-21 08:22 Zgłoś

no tak ale tak całe życie, nic nie posaidać bo a nóz komornik zabierze to chyba jeszcze gorzej

avatar

2013-03-19 19:09 Zgłoś

Nie mogę odzyskać długów pracowniczych od spadkobierców po zmarłym pracodawcy./złodzieju/ Co z tego ze mam tytuł wykonawczy jak komornik nieskuteczny , spadek zajęty przez US, ZUS, Bank. mam wrażenie ze oni nic nie robią. Bank udzielił mu podwójnego kredytu hipotecznego/ za remont domu p, dyrektor finansowej/ Firmy windykacyjne nie skupują długów pracowniczych. Więc co robić w takiej sytuacji czy istnieją jakieś metody. Ponieważ pracodawca nie żyje FŚG mnie nie obejmuje co wg mnie jest głupotą bo są spadkobiercy. Kto ustala to prawo?

avatar

2012-05-03 19:15 Zgłoś

ludzie to co windykacja wyrabia to jest zlodziejstwo to mafia dzialajonca pod firmami taka jak ultimo Navi lex kinga -Bronska I wspolnicy majo zarejstrowane firmy legalnie ale wysylajo pisma i straszo ludzi wysylajo swoich pracownikow terenowych do dluznika i taki x pan puka ale nie macie prawa i nie musicie go wpuszczac do mieszkania najlepiej w tym czasie jak taki ix pan puka to dzwoncie po policjie on nie ma prawa wam nic zabrac ni nic zrobic a tymbardziej trzeba kierowac sprawe do UKOIKU oni razdwa zajmo sie tako firmo i nalorzo kare pieniezno.powodzenia i nie dajcie sie zastraszac pracowalem w takiej firmie i nie splacajcie zaleglych dlogow takim firmom nic nie mogo zrobic a jak wplacicie choc zlotowkie przerwiecie przedawnienie dlugu.i potem bedo mieli was w garsci.pozdrawiam były Windykator.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem Infor.pl »