| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > W jakiej kolejności są zaspokajani wierzyciele?

W jakiej kolejności są zaspokajani wierzyciele?

Wartość majątku dłużnika, który został spieniężony będzie przekazana wierzycielom na zaspokojenie ich roszczeń. Co jednak w sytuacji, gdy uzyskana suma jest niewystarczająca?

Dodatkowo wskazać należy, że jeśli kwota przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności i praw tej samej kategorii, należności zabezpieczone hipoteką morską, hipoteką na nieruchomości, jak i zastawem rejestrowym i prawem zastawu, będą zaspokojone w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu, inne zaś należności - stosunkowo do wysokości każdej z nich.

Nieruchomość dłużnika sprzedana została za kwotę 200.000 zł. Po odliczeniu kosztów postępowania egzekucyjnego, które przykładowo wynoszą 35.000,00 zł, pozostała do podziału kwota 165.000,00 zł. Na nieruchomości ustanowione były dwie hipoteki – hipoteka znajdująca się na pierwszej pozycji w kwocie 100.000 zł bez odsetek i hipoteka znajdująca się na drugiej pozycji w wysokości 140.000,00 zł. Wierzyciel, który prowadził egzekucję (wierzyciel egzekwujący), nie miał ustanowionej na nieruchomości hipoteki. W takiej sytuacji wierzyciel egzekwujący dostanie jedynie zwrot poniesionych kosztów postępowania egzekucyjnego, która to kwota mieści się w w/w kwocie 35.000,00 zł, w której zawarta jest też przynależna komornikowi opłata stosunkowa. Pozostała kwota przypadnie wierzycielom hipotecznym. W całości zaspokojony zostanie pierwszy wierzyciel hipoteczny, zaś dla drugiego wierzyciela pozostanie jedynie kwota 65.000,00 zł.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.
Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK