| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > W jakiej kolejności są zaspokajani wierzyciele?

W jakiej kolejności są zaspokajani wierzyciele?

Wartość majątku dłużnika, który został spieniężony będzie przekazana wierzycielom na zaspokojenie ich roszczeń. Co jednak w sytuacji, gdy uzyskana suma jest niewystarczająca?

Dodatkowo wskazać należy, że jeśli kwota przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności i praw tej samej kategorii, należności zabezpieczone hipoteką morską, hipoteką na nieruchomości, jak i zastawem rejestrowym i prawem zastawu, będą zaspokojone w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu, inne zaś należności - stosunkowo do wysokości każdej z nich.

Nieruchomość dłużnika sprzedana została za kwotę 200.000 zł. Po odliczeniu kosztów postępowania egzekucyjnego, które przykładowo wynoszą 35.000,00 zł, pozostała do podziału kwota 165.000,00 zł. Na nieruchomości ustanowione były dwie hipoteki – hipoteka znajdująca się na pierwszej pozycji w kwocie 100.000 zł bez odsetek i hipoteka znajdująca się na drugiej pozycji w wysokości 140.000,00 zł. Wierzyciel, który prowadził egzekucję (wierzyciel egzekwujący), nie miał ustanowionej na nieruchomości hipoteki. W takiej sytuacji wierzyciel egzekwujący dostanie jedynie zwrot poniesionych kosztów postępowania egzekucyjnego, która to kwota mieści się w w/w kwocie 35.000,00 zł, w której zawarta jest też przynależna komornikowi opłata stosunkowa. Pozostała kwota przypadnie wierzycielom hipotecznym. W całości zaspokojony zostanie pierwszy wierzyciel hipoteczny, zaś dla drugiego wierzyciela pozostanie jedynie kwota 65.000,00 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.
Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK