| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

I. Zabezpieczenia na majątku

Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję. Dlatego przegląd zabezpieczeń warto zacząć od zabezpieczeń na majątku kontrahenta (zabezpieczenia rzeczowe).

Chodzi tu w szczególności o hipotekę, zastaw (zwykły i rejestrowy) oraz tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Przyznajmy jednak od razu, że te zabezpieczenia nie są często akceptowane przez kontrahentów, gdyż oznaczają istotne ograniczenie praw do określonych składników ich majątku. Poza tym żądanie takich zabezpieczeń może być odbierane jako brak zaufania, czy wykorzystywanie pozycji rynkowej - co często zniechęca drugą stronę do zawarcia kontraktu.

Tak więc żądanie tego typu zabezpieczenia można polecać tylko firmom o silnej pozycji rynkowej, które rozważają zawarcie dużej transakcji zwłaszcza z niezbyt dobrze znanym, słabszym partnerem.

Hipoteka

Instytucja ta jest uregulowana w art. 65 i następnych ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Obciążenie nieruchomości hipoteką w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności oznacza, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z tej nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Przedmiotem hipoteki może być także użytkowanie wieczyste. W tym wypadku hipoteka obejmuje również budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, stanowiące własność wieczystego użytkownika.

Przedmiotem hipoteki mogą być również:
1) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
3) prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
4) wierzytelność zabezpieczona hipoteką.

Polecamy: serwis PIT

Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. A do tego wpisu niezbędne jest oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki złożone w formie aktu notarialnego (pod rygorem nieważności). Tylko w przypadku hipotek na rzecz banków wystarcza oświadczenie złożone w formie pisemnej (dokument bankowy z pieczęciami banku) pod rygorem nieważności. Rygor formy nie dotyczy oświadczenia składanego przez drugą stronę (czyli tzw. wierzyciela hipotecznego).

Warto wiedzieć, że hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej kwocie pieniężnej. Jeżeli wierzytelność zgodnie z prawem została wyrażona w innym pieniądzu niż pieniądz polski, hipotekę wyraża się w tym innym pieniądzu.

Czytaj także

Eksperci:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.
Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK