| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

Stosowana też jest konstrukcja polegająca na przeniesieniu własności rzeczy ruchomej na wierzyciela pod warunkiem rozwiązującym (warunkiem tym jest zaspokojenie wierzytelności lub roszczenia). Tu nie potrzebna jest „powrotna” umowa przenosząca własność.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest dopuszczalne również w odniesieniu do nieruchomości ale tylko w pierwszym z ww. wariantów, bo własności nieruchomości nie można przenosić warunkowo (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r. – sygn. III CKN 246/2000 i z 8 marca 2002 r. – sygn. III CKN 748/2000.

Zastrzeżenie własności

Dobrym sposobem zabezpieczenia transakcji i często stosowanym w praktyce (np. sprzedaż ratalna) jest umowne zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej (nie dotyczy nieruchomości) do czasu uiszczenia całej ceny. W tym przypadku własność rzeczy sprzedanej przechodzi na nabywcę dopiero w dacie zapłaty całej ceny (tzw. warunek zawieszający). A do tej pory nabywca może jedynie użytkować rzecz.

Zabezpieczenie to jest regulowane przez art. 589-591 kodeksu cywilnego.

Jeżeli rzecz zostaje kupującemu wydana, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone w formie pisemnej. Ale zastrzeżenie własności będzie skuteczne względem wierzycieli kupującego, tylko jeżeli pismo (umowa) ma datę pewną (można ją uzyskać np. u notariusza).

Jeżeli data pewna będzie wcześniejsza od daty wszczęcia egzekucji komorniczej na rzecz innych wierzycieli danego dłużnika – wierzyciel zabezpieczony zastrzeżeniem własności może skutecznie żądać wyłączenia takiej rzeczy spod egzekucji.

W razie zastrzeżenia prawa własności sprzedawca odbierając rzecz może żądać odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy.

Ryzykiem jest tu możliwość sprzedaży rzeczy osobie trzeciej, która nie wie o tym zabezpieczeniu (działa w tzw. dobrej wierze).

II. Zabezpieczenia uzyskane od osób trzecich

Jeżeli potencjalny kontrahent nie budzi naszego zaufania i nie ma majątku, na którym można by ustanowić zabezpieczenia transakcji - może zaproponować nam czasem poręczenie majątkowe, czy weksel innego wiarygodnego podmiotu albo wręcz (rzadko) gwarancję bankową. Oczywiście osoby trzecie mogą też wskazać majątek do wyżej opisanych zabezpieczeń majątkowych na rzecz naszego kontrahenta.

Poręczenie

Jest to umowa regulowana przez art. 876- 887 kodeksu cywilnego. W umowie poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik tego zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela musi być (pod rygorem nieważności) złożone na piśmie.

Czytaj także

Eksperci:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.
Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK