| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Windykacja przedsądowa

Windykacja przedsądowa

Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela.

W przypadku nieskuteczności podjętych działań negocjacyjnych etap przedsądowy doprowadzić ma do uzyskania zabezpieczenia wierzytelności lub przygotowania dokumentacji na potrzeby procesu cywilnego.

Krok po kroku

 1. Wykonaj telefon kontrolny i ustal przyczyny opóźnienia i planowany termin płatności.
 2. W przypadku niedotrzymania przez dłużnika ustaleń wystosuj grzeczne acz stanowcze przypomnienie o terminie płatności – pierwsze wezwanie do zapłaty.
 3. Ponów telefon do dłużnika w dniu planowanego doręczenia wezwania – zapewnij o woli dalszej współpracy i ustal termin płatności.
 4. W przypadku uchybienia wynegocjowanemu terminowi płatności – wyślij drugie wezwanie do zapłaty z zakreśleniem terminu i sankcji w przypadku braku reakcji ze strony dłużnika. Wezwanie skierowane do osób fizycznych (np. jednoosobowych przedsiębiorców, wspólników spółki cywilnej ) wyślij także na adres domowy.
 5. Nawiąż ponownie kontakt telefoniczny - ustal termin płatności; wskaż na korzyści związane z dobrowolnym spełnieniem świadczenia np. odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę; zażądaj potwierdzenia deklaracji dłużnika na piśmie (uznanie długu).
 6. W przypadku braku po stronie dłużnika dobrej woli, uchybienia zakreślonemu w drugim wezwaniu lub ustalonemu w negocjacjach terminowi płatności – wyślij przedsądowe wezwane do zapłaty ze wskazaniem kosztów postępowania i ostatecznego terminu zapłaty.
 7. Zadzwoń i zapewnij dłużnika, iż przez wzgląd na dobrą współpracę wierzyciel odstąpi od drogi sądowej w przypadku zapłaty lub przedstawienia przez dłużnika pełnego zabezpieczenia wierzytelności.
 8. Nieskuteczność dotychczasowych działań stanowi przesłankę wniesienia powództwa.
 9. Po złożeniu pozwu nie omieszkaj zakomunikować to dłużnikowi załączając kopię pozwu i wskazując na możliwość cofnięcia powództwa w przypadku zapłaty.
 10. Okres postępowania sądowego wykorzystaj na czynności związane z ustaleniem majątku dłużnika.
 11. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego daj jeszcze jedną szansę dłużnikowi – wystosuj przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty; wskaż, iż wszczęcie egzekucji spowoduje zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia o min. 15 %.
 12. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika sporządź wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego; wniosek skieruj do komornika uchodzącego za skutecznego, a w przypadku braku rozeznania do komornika właściwego dla rewiru sąsiedniego (po uprzedniej konsultacji z kancelarią komornika). 

Zobacz również serwis: ABC windykacji

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK