| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jakie korzyści daje potrącenie?

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Praktyka gospodarcza zna różne zastosowania instytucji potrącenia wierzytelności. Oto niektóre z nich.

Gdy ze sobą handlujemy

Przedsiębiorca A prowadzący sieć sprzedaży detalicznej składa zamówienie na zakup partii tuńczyków w puszkach u producenta B prowadzącego działalność w zakresie przetwórstwa owoców morza. Jednocześnie producent B zobowiązuje się zaopatrywać w opakowania u przedsiębiorcy A. Na skutek wykonania tej umowy B ma roszczenie do A o zapłatę za sprzedany towar (tuńczyk w puszkach) zaś A do B o zapłatę ceny sprzedaży puszek. Po co zatem wysyłać pieniądze tam i z powrotem, skoro można dokonać potrącenia i tylko pozostałą część jednej z wierzytelności uregulować przelewem?

Gdy kontrahent nie płaci

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu. Mając rozeznanie w zakresie kręgu odbiorców towarów i usług twojego kontrahenta możesz szybko dotrzeć do podmiotu, który jest potencjalnie zainteresowany nabyciem od ciebie wierzytelności w celu jej potrącenia z wierzytelnością, jaką twojemu kontrahentowi przysługuje wobec niego.

Na takiej operacji finansowej nabywca wierzytelności zarobi kwotę, stanowiącą różnicę pomiędzy wartością nominalną twojej wierzytelności powiększoną o należności uboczne (odsetki za zwłokę, koszty procesu itp.) a ceną sprzedaży wierzytelności.

Zobacz również serwis: Umowa kupno - sprzedaż

Gdy chcesz obniżyć koszty obsługi własnego zadłużenia

W takim przypadku to ty poszukujesz na rynku finansowym wierzytelności w stosunku do twojego wierzyciela. Jeżeli ci się to uda, to zaoszczędzisz na obsłudze własnego zadłużenia tym więcej, im taniej kupisz wierzytelność.

W przypadku, gdy np. jesteś winien przedsiębiorcy A kwotę 120 000 zł z tytułu zakupu towaru z odroczonym terminem płatności, kupując wierzytelność od wierzyciela twojego kontrahenta o łącznej wartości 110 000 (kwota główna powiększona o odsetki za zwłokę) za 90 000 zł, jesteś w stanie zaoszczędzić 20 000 zł. Po zawarciu umowy przelewu złożysz bowiem oświadczenie o potrąceniu nabytej przez ciebie wierzytelności do kwoty 110 000 zł, a pozostałą część zobowiązania (10 000 zł) zapłacisz gotówką. W takim przypadku w kasie pozostanie ci wspomniana kwota 20 000 zł (przy założeniu, iż podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży wierzytelności pokryje zbywca).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.
Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK