| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Kupując towar lub zamawiając usługę nie zawsze musisz za nie zapłacić. Zapłata ceny za zakupiony towar lub wynagrodzenie za zamówioną usługę jest podstawowym sposobem doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania ale nie jedynym. Zobowiązanie wygasa również na skutek potrącenia, czyli kompensacji wierzytelności w trybie określonym w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego.

Wymagalność wierzytelności

Przedmiotem potrącenia mogą być wyłącznie wierzytelności wymagalne, przez co należy rozumieć stan, w którym wierzyciel może się domagać od dłużnika spełnienia świadczenia, najczęściej na skutek upływu terminu spełnienia świadczenia (np. terminu płatności ceny oznaczonego w umowie sprzedaży

Tylko zaskarżalne

Kolejna przesłanka dotyczy zaskarżalności wierzytelności. Jest ona spełniona, gdy przynajmniej wierzytelność postawiona do potrącenia jest zaskarżalna tzn. może być skutecznie dochodzona przed sądem.

Możesz kontrahenta postawić pod murem

Do potrącenia ustawowego znajdują zastosowanie wszystkie wyżej wymienione przesłanki. Dokonywane jest ono na podstawie jednostronnego oświadczenia woli złożonego drugiej stronie (patrz oświadczenie o potrąceniu).

Przepisy nie wymagają szczególnej formy dla takiego oświadczenia. Może być ono złożone nawet w formie ustnej. Jednakże dla pewności warto je złożyć w formie pisemnej. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się trudności dowodowe w razie ewentualnego sporu sądowego. Ponadto twój księgowy będzie narzekał na brak dowodu księgowego.

Z oświadczenia o potrąceniu powinno jasno wynikać:

  • pomiędzy jakimi stronami jest dokonywane;
  • jakich wierzytelności dotyczy – między tymi samymi stronami może być ich wiele; należy zatem wskazać kwoty wierzytelności, ich tytuły (np. z umowy sprzedaży), daty wystawienia i numery faktur, daty wymagalności itp.;
  • czy potrącamy roszczenia w całości, czy w części; w tym drugim przypadku należy określić w jakiej części poprzez wskazanie kwoty, do której wierzytelność ulega potrąceniu lub rodzaju należności (należność główna/należności uboczne).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości.
Jeżeli obie mające ulec potrąceniu wierzytelności są sobie równe, na skutek kompensacji ulegają one umorzeniu w całości.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK