| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Kto odpowiada

Wiedząc na jakich zasadach oparta jest odpowiedzialność dłużnika wekslowego, należy powrócić do pytania, kto ją ponosi. Warto przypomnieć, iż Prawo wekslowe łączy powstanie zobowiązania wekslowego ze złożeniem na wekslu podpisu i wydaniem dokumentu wierzycielowi. Osoby podpisujące weksel dzielą się na dwie kategorie: dłużników głównych (wystawcy weksla własnego) i dłużników regresowych (indosanci).

Główni dłużnicy wekslowi nie mogą zwolnić się z odpowiedzialności za zapłatę i odpowiadają niezależnie od dokonania przez wierzyciela aktów staranności (np. protestu z weksla). Protest to dokonywany przez notariuszy sformalizowany akt urzędowy stwierdzający brak zapłaty.

Odpowiedzialność dłużników regresowych uzależniona jest od dokonania przez posiadacza weksla aktów staranności we właściwym terminie i we właściwy sposób. W analizowanej sytuacji, użytkownik będzie ponosił odpowiedzialność z weksla, gdyż wierzyciel był zwolniony od dokonania protestu poprzez zamieszczenie na wekslu klauzuli „bez protestu”.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.
Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »