| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czym jest trust? Kilka słów o zaufaniu

Czym jest trust? Kilka słów o zaufaniu

Tajemniczy trust jest niczym innym jak stosunkiem prawnym charakterystycznym dla krajów anglosaskich w których przyjęto system prawny Common Law takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Malta czy Nowa Zelandia. Co istotne, choć trust nie istnieje w polskim prawie, nie wyklucza to możliwości założenia trustu przez polskiego rezydenta podatkowego.

Trust jest w swojej istocie umową mającą na celu umożliwienie donatorowi (właścicielowi majątku) dokonania transferu tego majątku, na który w głównej mierze składają się pieniądze, przedsiębiorstwa, aktywa materialne i niematerialne, na rzecz powiernika. Powiernik z kolei, na podstawie szczegółowych ustaleń umownych, przekazuje zyski ze wskazanego majątku do rąk beneficjentów. Nie bez przyczyny mówi się, że trust jest najlepszym sposobem na ochronę majątku. Wynika to z faktu, że w skutek powołania trustu dochodzi do powstania konstrukcji trójstronnej, gdzie przekazany przez donatora majątek wychodzi z jego majątku i jednocześnie nie staje się prywatnym majątkiem powiernika, lecz jedynie częścią majątku powierniczego. Powiernikowi czyli trustee pozostawia się pełną swobodę w zakresie rozporządzania wskazanymi zasobami majątkowymi, musi on mieć na względzie postanowienia zawarte w umowie trustu, które szczegółowo określają warunki powyższej umowy, zaczynając od ogólnych warunków, kończąc na zobowiązaniach z jakich należy rozliczyć się z beneficjentami. Założyciel trustu nie może go ograniczać. Dowolność w zarządzaniu trustem stanowi o dyskrecjonalnym charakterze trustu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Założycielem trustu może być osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Jeśli chodzi o beneficjenta przewiduję się szeroki wachlarz osób uprawnionych do pełnienia tej funkcji. Beneficjentem może być każda osoba lub grupa osób, uprawnieni do otrzymywania zysków z opisywanego stosunku prawnego. Umowa trustu zyskała na znaczeniu dzięki temu, że można dysponować swoim dorobkiem zachowując nad nim kontrolę. Dobrze przygotowany trust chroni środki zgromadzone w zarządzie powierniczym, ogranicza ryzyko poniesienia strat w razie ewentualnego kryzysu gospodarczego oraz pozwala na uniknięcie ustanowienia zabezpieczenia majątku w postępowaniu podatkowym. Ponadto tworzy rozbudowaną bazę strategii ochrony majątku.

Kolejną zaletą trustu, o której warto wspomnieć jest poufność. Umowa gwarantuje jej stronom całkowitą ochronę danych, których udostępnienie jest możliwe tylko przed sądem, na wypadek postępowania cywilnego lub karnego. Prawo w tym względzie jest bardzo restrykcyjne. Publikacji podlega tylko nazwa oraz dane powiernika.

Również kwestie podatkowe stawiają trusty w pozytywnym świetle. Co do zasady zwolnione są z podatków, a jedyne opłaty jakie trzeba ponieść ograniczają się do tych corocznych za utrzymanie trustu. Znaczenie trustu wzrosło wraz z wprowadzeniem przepisów dot. zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) które pod pewnymi warunkami nie będą mieć zastosowania do spółek wyposażonych w trust.

Zobacz: Prawo dla firm

Aby polski rezydent mógł założyć trust w zakresie udziałów konieczne będzie utworzenie podmiotu za granicą w kraju common law np. w Anglii, a następnie przekazanie całości udziałów we wskazanej spółce do rąk powiernika. Udziały będą stanowić część majątku powierniczego, którym powiernik będzie swobodnie dysponował, jednak w granicach wskazanych w umowie, na rzecz beneficjentów.

Autor: Kaja Żmijewska

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zdjęcia

Czym jest trust? Kilka słów o zaufaniu /Fot. Fotolia
Czym jest trust? Kilka słów o zaufaniu /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK