REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

REKLAMA

Według danych "Światowego Raportu na temat Przedsiębiorczości" 71% Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Niestety Polska plasuje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości 'luki przedsiębiorczości', czyli różnicy pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek w Polsce.

“Olbrzymie pokłady przedsiębiorczości, jakie w nas drzemią są w dużej mierze niewykorzystane. Osobiście wierzę, że przedsiębiorczość to konsekwentny krok dla każdej kreatywnego człowieka i wierzę, że takim osobom warto pomagać przezwyciężać obawy związane z biurokracją, uczyć i pokazywać dobre praktyki. Wszyscy na tym zyskujemy jako społeczeństwo, dlatego na bazie wiedzy i własnych doświadczeń staramy się edukować i pomagać zaczynającym biznes” - mówi Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca Admiral Tax.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak powstał poradnik "Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes", stworzony przez ekspertów Admiral Tax. Publikacja prowadzi początkującego właściciela firmy od zagadnień związanych z planowaniem działalności, wyborem odpowiedniej formy prowadzenia biznesu czy tworzenia biznes planu. Kompleksowo poruszane są kwestie dotyczące finansów, zatrudniania pracowników i obciążeń przyszłego przedsiębiorcy, czyli to czego potencjalni właściciele firm obawiają się najbardziej. Poradnik zawiera także praktyczne wskazówki jak unikać najczęściej popełnianych błędów oraz na co zwrócić uwagę rozwijając własny biznes.

 

“Dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą, wierząc, że Polacy poprawią swoją pozycję w rankingu przedsiębiorczych narodów.” - dodaje Agnieszka Moryc.

Poradnik można pobrać całkowicie bezpłatnie za jednym kliknięciem - w tym miejscu

Poniżej fragment poradnika:

REKLAMA

Rozpoczynając działalność jednym z większych kamieni milowych jest moment w którym zatrudniamy pierwszego pracownika. Zobowiązania wynikające z tytułu pensji oraz podatków dla państwa odstraszają wielu przedsiębiorców, którzy tkwią przez to w pułapce braku rozwoju.

Do celów porównawczych zakładamy miesięczną pensję pracownika w wysokości 6000 PLN w Polsce i €1500 w Irlandii. W analizie pomijamy koszty życia i lokalizację – zakładamy, że pracownik może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Pracownik zatrudniony w Polsce, z kwoty brutto 6000 PLN otrzyma co miesiąc na rękę 4247,43 PLN (71% kwoty brutto). Resztę tej sumy w ciągu roku pochłonie ZUS (9871,20 PLN), składka zdrowotna (5590,92 PLN) oraz zaliczka na podatek dochodowy (5568 PLN).

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry


W Irlandii, zarabiając miesięczną pensję €1,500 brutto (w przeliczeniu przyjmując około 6,000 PLN), pracownik otrzyma na rękę 5,807 PLN (97% kwoty brutto), po opłaceniu rocznie 2,315 PLN na USC.

Zatrudniając osobę w Polsce na 6000 PLN brutto pracodawca wyda rocznie 86839,20 PLN, podczas gdy pracownik otrzyma na rękę w ciągu roku 50969,16 PLN.

Osoba zatrudniona w Irlandii za równowartość 6,000 PLN, będzie kosztować pracodawcę rocznie 75,060 PLN, a otrzyma na rękę w ciągu roku równowartość 69685 PLN. To jest aż 37% więcej netto niż w Polsce! Co więcej pracodawca zatrudniający pracownika w Irlandii oszczędza rocznie prawie 12000 PLN, w stosunku do swojego polskiego odpowiednika.

Każdy z krajów na świecie ma swój system ubezpieczeń społecznych, jednak ogólne zasady obejmują:

  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego, uzależnione od wniesionego wkładu do lokalnego funduszu ubezpieczeniowego,
  • pomoc socjalną, gdy ubezpieczenie społeczne nie wystarcza,
  • emeryturę wypłacaną zwykle z funduszy państwowych agencji, często powiązaną z innymi funduszami emerytalnymi,
  • opiekę zdrowotną obejmującą lekarstwa, pobyty w szpitalu oraz zasiłki chorobowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne pracownik powinien odprowadzać w kraju, w którym pracuje. Warto pamiętać, że to pracodawca jest płatnikiem składek.

Całą zawartość poradnika znajdziesz tym miejscu.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA