| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przewiduje on niewielkie zmiany w katalogu usług zwolnionych ze stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowanych powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ustawy o VAT). Jeśli podatnik narusza ten obowiązek nakładane jest dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług za okres do momentu rozpoczęcia stosowania kas fiskalnych. Takiego dodatkowego zobowiązania nie ustala się w stosunku do osób fizycznych. Odpowiadają one bowiem za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Zgodnie z ust. 3a art. 111 ustawy o VAT, podatnicy, którzy korzystają z takich kas mają obowiązek drukować paragony fiskalne lub faktury przy każdej sprzedaży i wydawać je nabywcy; niezwłocznie zgłaszać każdą nieprawidłowość w pracy kasy właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących; zgłaszać kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego oraz udostępniać je do kontroli na każde żądanie właściwych organów; przechowywać kopie dokumentów kasowych. Należy także pamiętać o zgłoszeniu kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Niektórzy sprzedawcy mogą być zwolnieni ze stosowania kas fiskalnych na warunkach określonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów. Nowy projekt rozporządzenia określający warunki zwolnień na rok 2018 r. przewiduje zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych co do zasady tych samych rodzajów działalności gospodarczej co obecnie z wyjątkiem m.in. kantorów wymiany walut, a także wesołych miasteczek oraz cyrków.

Kas fiskalnych nie będą musieli stosować podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;

Wyłączenia konkretnych towarów lub usług, które nie polegają ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących jest wymieniony w załączniku o rozporządzenia i obejmuje m.in. dostawę energii elektrycznej czy też wody w naturalnej postaci.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK