REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska w czołówce pod względem transakcji fuzji i przejęć

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Rynek fuzji i przejęć - Polska w czołówce /Fotolia
Rynek fuzji i przejęć - Polska w czołówce /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym półroczu tego roku w całym regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej zawarto 473 transakcji fuzji i przejęć na łączną kwotę 19,9 mld USD. Oznacza to, że transakcji było 27,8% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszej trójce krajów pod względem liczby transakcji znalazły się: Czechy, Polska i Węgry.

REKLAMA

Jak wynika z badania „Barometr transakcji fuzji i przejęć EY” w pierwszym półroczu najbardziej aktywne na rynku fuzji i przejęć były Czechy, w których zawarto 113 transakcji, Polska (107) i Węgry (66). Łączna liczba transakcji w regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej spadła z 655 do 473. Oznacza to spadek o ponad ¼. Tylko cztery kraje w regionie – Chorwacja, Grecja, Węgry i Słowenia zanotowały wzrost liczbowy. Natomiast wzrost liczby transakcji można zaobserwować w sektorze nieruchomości.

REKLAMA

- Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, która rzutuje na spadek wolumenu transakcji. W kontekście Polski wpływ na to mogła mieć zmniejszona aktywność spółek skarbu państwa, które w latach poprzednich porządkowały swoje grupy kapitałowe sprzedając pomniejsze spółki niestanowiące kluczowej roli w biznesie. Dodatkowo, wśród firm rodzinnych pojawia się coraz większa świadomość w kontekście zarządzania majątkiem i przygotowania do sukcesji lub przekazania rodzinnej firmy zewnętrznym managerom. A to właśnie takie firmy kontrybuowały w wolumenie transakcji w latach ubiegłych – mówi Damian Łoziński, menedżer w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY.

Mniej transakcji, ale większych jednostkowo

Łączna wartość transakcji zawartych w pierwszych 6 miesiącach tego roku wyniosła 19,9 mld USD. To aż o 42,4% więcej niż w pierwszej połowie 2016 roku. Ten wzrost to przede wszystkim zwiększenie liczby większych transakcji oscylujących w granicach 100 mln USD. W pierwszej połowie roku doszło do dwóch bardzo dużych transakcji w Turcji i w Polsce.

REKLAMA

- W pierwszym półroczu największe transakcje w regionie to sprzedaż biznesów będących liderami w swojej branży na danym rynku. OMV sprzedało turecką część swojego biznesu, największego dystrybutora paliw w Turcji (23% udział w rynku) do Vitol, holenderskiego holdingu handlującego surowcami. Podobną sytuację obserwowaliśmy w Polsce, gdzie fundusz Mid Europa Partners zrealizował największe wyjście z inwestycji w historii funduszy PE działających na polskim rynku sprzedając Żabkę (lider rynku handlu w formacie convienience w Polsce) do funduszu CVC – mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pierwszym miejscu pod względem wartości transakcji znalazły się Czechy (4,5 mld USD), za nimi Turcja (3,6 mld USD) i Polska (3,2 mld USD). Z kolei Słowenia odnotowała najwyższy wzrost w regionie z 0,1 mld USD w pierwszym półroczu 2016 roku do 1,7 mld USD rok później.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Za zdecydowaną większością transakcji stali inwestorzy strategiczni – poza Słowenią, gdzie przewagę mieli inwestorzy finansowi. Inwestorzy strategiczni odpowiadali za blisko 2/3 transakcji w regionie. W Polsce ten odsetek wyniósł 77%. Z kolei w Słowenii za ponad połowę (54%) transakcji odpowiadali inwestorzy finansowi.


Wewnętrzne fuzje i przejęcia stanowiły niecałą połowę (48%) zawartych umów. To transakcje, w których kupujący i sprzedający pochodzą z tego samego kraju. W Polsce stanowiły one aż 65% wszystkich umów. Z kolei inwestorzy zagraniczni średnio w regionie stanowili średnio 52%, z czego 12% były to fuzje i przejęcia dokonane przez lokalne spółki za granicą. W największą liczbę transakcji, zarówno w całym regionie, jak i w Europie, byli zaangażowani inwestorzy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych (25 transakcji), Wielkiej Brytanii (17) i Niemiec (16).

Nieruchomości numerem jeden

Do najbardziej aktywnych sektorów w obszarze fuzji i przejęć – także w Polsce - należała branża nieruchomości. Odpowiadała ona za 17% wszystkich transakcji pod względem liczbowym. Największą transakcją w tym obszarze był zakup portfolio nieruchomości przez CPI Property Group na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Czechach.

- Rynek nieruchomości w regionie Europy Środkowej i Wschodnie cieszy się nadal ogromnym zainteresowaniem inwestorów ze względu na atrakcyjne stopy zwrotu. W pierwszej połowie 2017 roku wolumen transakcji przekroczył wartość 5,6 mld EURO. W latach 2015 – 2016 Polska była zdecydowanym liderem w regionie, jednak po pierwszej połowie bieżącego roku miejsce pierwsze zajęły Czechy. Coraz większa liczba transakcji na tym rynku to transakcje typu M&A, jak np. zakup firmy deweloperskiej Euro Styl przed spółkę Dom Development czy ubiegłoroczne spektakularne nabycie większości udziałów w portfelu nieruchomościowym spółki Echo Investment przez południowoafrykański fundusz inwestycyjny Redefine Properties – mówi Anna Kicińska , Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.

Przemysł i IT gonią nieruchomości

Drugim najbardziej dynamicznym obszarem fuzji i przejęć był przemysł. W tym sektorze zawarto 12% transakcji. Na trzecim miejscu znalazło się IT. Wśród największych transakcji w tym obszarze w regionie warto wymienić przejęcie spółki Macrologic przez Asseco Business Solutions. Z kolei w sektorze usługowym w Polsce w pierwszym półroczu jedną z największych transakcji było przejęcie 62,9% akcji spółki Integer.pl przez amerykański fundusz Advent International. Z kolei pod względem wartości transakcji, największe fuzje i przejęcia w regionie miały miejsce w sektorze energetycznym i w handlu.

Źródło: EY

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA