| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego w 2017 r. jest opłacalną formą zarobku. Warto wiedzieć, iż małe gospodarstwa zwolnione są z podatku dochodowego. Zachętą na rozpoczęcie takiej działalności są również liczne programy dotacji i premii.

Zgodnie z przepisami prawa nie każda działalność agroturystyczna wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak z zgodnie z ustawą o usługach turystycznych w większości przypadków konieczny jest wpis do ewidencji obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta.

Zobacz: Gospodarstwo agroturystyczne

Sprawdź: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Rolnik zakładający gospodarstwo agroturystyczne

Zakładając gospodarstwo agroturystyczne mamy zamiar świadczyć usługi, a to w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej („SDG”) oznacza prowadzenie działalności gospodarczej.

Jednak zgonie z art. 3 SDG działalnością gospodarczą nie jest wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Definicje ustawowe:

  1. Działalność gospodarcza - zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 SDG).
  2. Przedsiębiorca – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 4 SDG).
  3. Rolnik - osoba fizyczna będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkała w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo (art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

Jak wynika z powyższego działalność agroturystyczna rolników nie wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych taka działalność stanowi świadczenie usług hotelarskich i rolnik ma obowiązek zgłosić gospodarstwo do ewidencji obiektów hotelarskich (art. 38 w zw. z art. 39 tej ustawy).

Zobacz: Firma

Zobacz też: Finanse

Przedsiębiorca zakładający gospodarstwo agroturystyczne

Przedsiębiorca zakładający małe gospodarstwa agroturystyczne korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby artykuł miał zastosowanie muszą być spełnione łącznie 4 warunki:

  • dochody są uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku (wyklucza to np. wynajem pokoi robotnikom sezonowym),
  • dochody są uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,
  • wynajmowane pokoje gościnne znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.
reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 10.05.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?/ fot. Fotolia
Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?/ fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK