| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego w 2017 r. jest opłacalną formą zarobku. Warto wiedzieć, iż małe gospodarstwa zwolnione są z podatku dochodowego. Zachętą na rozpoczęcie takiej działalności są również liczne programy dotacji i premii.

Zgodnie z przepisami prawa nie każda działalność agroturystyczna wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak z zgodnie z ustawą o usługach turystycznych w większości przypadków konieczny jest wpis do ewidencji obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta.

Zobacz: Gospodarstwo agroturystyczne

Sprawdź: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Rolnik zakładający gospodarstwo agroturystyczne

Zakładając gospodarstwo agroturystyczne mamy zamiar świadczyć usługi, a to w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej („SDG”) oznacza prowadzenie działalności gospodarczej.

Jednak zgonie z art. 3 SDG działalnością gospodarczą nie jest wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Definicje ustawowe:

  1. Działalność gospodarcza - zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 SDG).
  2. Przedsiębiorca – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 4 SDG).
  3. Rolnik - osoba fizyczna będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkała w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo (art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

Jak wynika z powyższego działalność agroturystyczna rolników nie wymaga rejestracji w CEIDG. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych taka działalność stanowi świadczenie usług hotelarskich i rolnik ma obowiązek zgłosić gospodarstwo do ewidencji obiektów hotelarskich (art. 38 w zw. z art. 39 tej ustawy).

Zobacz: Firma

Zobacz też: Finanse

Przedsiębiorca zakładający gospodarstwo agroturystyczne

Przedsiębiorca zakładający małe gospodarstwa agroturystyczne korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby artykuł miał zastosowanie muszą być spełnione łącznie 4 warunki:

  • dochody są uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku (wyklucza to np. wynajem pokoi robotnikom sezonowym),
  • dochody są uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,
  • wynajmowane pokoje gościnne znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 10.05.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?/ fot. Fotolia
Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne w 2017 r.?/ fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK