| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników

Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Obecnie podjęcie działalności gospodarczej przez rolników wiąże się z czasochłonnym i kosztownym procesem odrolnienia gruntów. Projekt ma za zadanie pominąć wspomniany proces i wykorzystać potencjał znajdujących się w gospodarstwach rolnych siedlisk.

Jakie zmiany zakłada projekt?

Zgodnie z art. 3 projektu, każdy rolnik będzie mógł prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w obrębie siedliska wchodzącego w skład prowadzonego przez niego gospodarstwa. Zamiar podjęcia takiej działalności, rolnicy mieliby zgłaszać w zawiadomieniu skierowanym do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego.

Taki stan prawny zapewniłby rolnikom łatwiejszy dostęp do działalności gospodarczej, a co z tym idzie – dodatkowego źródła dochodu, bez konieczności rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Polecamy: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Czym są siedliska?

Siedliskiem według wspomnianego projektu są budynki mieszkalne i ich części oraz grunty pod budynkami mieszkalnymi i częściami tych budynków wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Innymi słowy są to różnego rodzaju pomieszczenia mieszkalne i gospodarskie, które mogą być dobrym miejscem na ulokowanie w nich działalności np. produkcyjnej. Ponadto zalicza się do nich stodoły, komórki i inne budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.

Co powinno zawierać zawiadomienie?

Wspomniane zawiadomienie powinno zawierać:

1) wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków lub w przypadku, gdy budynki i ich części wchodzące w skład siedliska nie są wykazane w ewidencji gruntów i budynków,

2) mapę uwzględniającą budynki i ich części wchodzące w skład siedliska sporządzoną przez geodetę posiadającego uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii nadane przez Głównego Geodetę Kraju;

3) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego;

4) oznaczenie przedmiotu podejmowanej pozarolniczej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności;

5) datę rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku gdy tytułem prawnym, jest umowa użytkowania wieczystego, a zawiadamiający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, do zawiadomienia powinno się dołączyć umowę określoną w art. 239 ust. 1 Kodeksu cywilnego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności?

Art. 3 ust. 1 wskazuje ponadto na ograniczenia przy prowadzeniu takiej działalności gospodarczej. Mianowicie nie może ona powodować utraty lub ograniczenia wartości użytkowej gruntów. Do przykładów zaliczamy w szczególności poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż.

W takiej sytuacji, starosta w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, wydaje decyzję zakazującą rozpoczęcia prowadzenia takiej działalności. Dla działalności, która została już podjęta, a uchybia powyższym ograniczeniom przewidziana jest kara grzywny w wysokości 5000 zł.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Jakich nieruchomości rolnych nie obejmuje projekt?

Projekt ustawy nie ma zastosowania do nieruchomości znajdujących się w granicach administracyjnych miast.

Zobacz serwis: Prawo

Opracowano na podstawie poselskiego projektu ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (druk sejmowy nr 1375)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK